Paciorkowiec zaatakował błyskawicznie. Dziecko straciło nogi

08.02.2023 12:25

Zaczęło się od kataru, skończyło amputacją nóg. Mama chłopca, który toczy ciężką walkę z paciorkowcem typu A, ostrzega.

Paciorkowiec typu A
fot. Shutterstock

Roczny chłopiec z Australii zaraził się agresywnym paciorkowcem typu A. Wyjątkowo intensywny przebieg choroby spowodował, że rozwinęła się sepsa, na skutek której chłopcu trzeba było amputować nogi.

Paciorkowiec a sepsa

Początkowo wydawało się, że to zwykła infekcja. Roczny Ryan z okolic Broken Hill w południowo-wschodniej Australii miał katar i gorączkę. Nagle zaczął słabnąć w oczach. Rodzice zabrali go do szpitala, gdzie okazało się, że w organizmie rozwija się sepsa.

Szok septyczny spowodował, że doszło do zatrzymania akcji serca. W dwóch szpitalach mały Ryan spędził ponad dwa miesiące. Dziecku trzeba było amputować nogi poniżej kolan.

Agresywny paciorkowiec to problem, z którym w sezonie infekcyjnym 2022/2023 musieli zmierzyć się także lekarze w Europie. W Wielkiej Brytanii z powodu zakażenia inwazyjną formą paciorkowca (iGAS) tylko tej zimy zmarło 30 dzieci.

Objawy zakażenia inwazyjną formą paciorkowca to:

  • silny ból gardła utrudniający przełykanie,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni,
  • wysypka.

"Biorąc pod uwagę potencjalne ciężkie objawy u dzieci, ważne jest, aby przypadki szkarlatyny były niezwłocznie leczone antybiotykami, aby ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się i zmniejszyć ryzyko potencjalnych powikłań u chorych i osób z bliskiego kontaktu" - czytamy w raporcie NHS "Group A streptococcal infections: report on seasonal activity in England, 2022 to 2023".

Źródło: news.com.au, gov.uk