Niezwykle groźne wyzwanie na TikToku. Zmarła 12-letnia dziewczynka

18.01.2023 10:40

12-letnia dziewczynka została znaleziona martwa w swojej sypialni. Okazało się, że nastolatka wzięła udział w groźnym wyzwaniu propagowanym na TikToku. Najprawdopodobniej link do wyzwania otrzymała od rówieśników. To kolejna ofiara śmiertelna tzw. blackout challenge. 

Wyzwanie na TikToku
fot. Shutterstock

Brytyjski "The Mirror" opisuje historię Milagros Soto, która nagrywała się telefonem podczas wykonywania tzw. blackout challenge. To niezwykle niebezpieczne wyzwanie promowane na TikToku, które polega na podduszaniu się do momentu utraty przytomności. W wyniku tego wyzwania dziewczynka straciła życie. Nastolatka zmarła 13 stycznia w swoim domu w mieście Capitán Bermúdez w prowincji Santa Fe w Argentynie.

Ciotka ofiary, Laura Luque, powiedziała lokalnym mediom, że istnieje nagranie z całego incydentu. Kobieta uważa, że ktoś zachęcił 12-latkę do wzięcia udziału w wyzwaniu. Laura powiedziała w wywiadzie, że jej siostrzenica była prześladowana w szkole i wcześniej dwukrotnie podjęła wyzwanie, zanim tragicznie zmarła za trzecim razem. Podobno dziewczyna otrzymała link do wyzwania na czacie WhatsApp.

Trwa śledztwo w sprawie śmierci dziewczynki.

Wyzwania na TikToku mogą być śmiertelnie niebezpieczne

TikTok to platforma, która słynie z dziwnych wyzwań. Większość tiktokowych trendów opiera się na tańcu (odtwarzaniu układów tanecznych), zdarzają się także niebezpieczne wyzwania związane z jedzeniem konkretnych produktów lub zadawaniem sobie bólu. To ogromny problem wśród młodych ludzi, ponieważ młodsi, bardziej wrażliwi użytkownicy aplikacji często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji tego typu wyzwań. Opisano już wiele przypadków śmierci związanych z TikTokiem.

Przykładem groźnego wyzwania jest właśnie "blackout challenge''. Polega ono na wstrzymywaniu oddechu, aż do utraty przytomności. Wyzwanie to istnieje od 2008 roku, ale "odrodziło się" w aplikacji TikTok w 2021 roku. Choć eksperci na całym świecie ostrzegają, że "blackout challenge" może spowodować poważne obrażenia lub śmierć, to niektórzy użytkownicy wciąż je praktykują.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), co najmniej 82 młodych ludzi zmarło w wyniku podejmowania próby tego wyzwania.