Obserwuj w Google News

Nie żyje matka dwójki dzieci. Chirurg przebił jej brzuch

2 min. czytania
26.09.2023 14:33
Zareaguj Reakcja

44-letnia matka dwójki dzieci zmarła podczas operacji zmniejszenia żołądka przeprowadzonej w prywatnej klinice w Turcji. Kobieta chciała osiągnąć wymarzoną sylwetkę i zdecydowała się na skorzystanie z tzw. turystyki zdrowotnej. Jak wykazało śledztwo, do śmierci Brytyjki przyczynił się katastrofalny błąd chirurga. 

MetroUk/X(Twitter)/screen
fot. MetroUk/X(Twitter)/screen

Zakończono dochodzenie w sprawie śmierci Brytyjki, do której doszło 8 lipca 2022 roku w Turcji - informuje "Metro". Emma Morrissey zmarła po operacji żołądka. Kobieta, która w chwili śmierci miała 44 lata, zdecydowała się na operację w prywatnej klinice, ponieważ szukała skutecznego sposobu na pozbycie się nadmiarowych kilogramów i odchudzenie sylwetki przed planowanym ślubem.

Mieszkanka Birchwood zdecydowała się skorzystać z usług firmy Regenesis Health Travel, która organizuje wyjazdy za granicę w celu skorzystania z prywatnej operacji po niższej cenie niż w Wielkiej Brytanii. W toku śledztwa stwierdzono, że Morrissey wyjechała za granicę, ponieważ nie spełniała wymogów niezbędnych do poddania się operacji żołądka w ramach NHS.

7 lipca 2022 roku kobietę zabrano na salę operacyjną prywatnego szpitala w Turcji na zabieg, który według zeznań złożonych przez jej partnera, powinien zająć około trzech godzin. Operacja trwała jednak dłużej, niż oczekiwano, wystąpiły powikłania i kobieta znalazła się w stanie krytycznym. Szpital przekazał rodzinie pacjentki, że podczas operacji doszło do krwotoku wewnętrznego i zabieg został wstrzymany. Po kilku epizodach zatrzymania akcji serca związanych z utratą krwi stwierdzono zgon 44-latki. Placówka utrzymuje, że do śmierci kobiety doszło z przyczyn naturalnych w wyniku niezamierzonych powikłań podczas operacji. Oświadczono również, że pacjentka była świadoma podejmowanego ryzyka. Innego zdania są bliscy 44-latki i patolog sądowy.

Chirurg przebił brzuch pacjentki

Z raportu patologa wynika, że 6 lipca 2022 roku Brytyjka poleciała do Turcji na rękawową resekcję żołądka, która polega na usunięciu dużej części żołądka. Operacja jest dostępna w ramach NHS wyłącznie dla osób otyłych, które wypróbowały wszystkie inne metody odchudzania, zgodziły się na wprowadzenie zmian w stylu życia po operacji i są na tyle sprawne i zdrowe, aby poddać się operacji. Jednak Pani Morrissey nie spełniała tych kryteriów, dlatego zdecydowała się na operację w prywatnym szpitalu Termessos.

Stwierdzono, że podczas operacji 7 lipca chirurg przebił jej brzuch narzędziem medycznym. Spowodowało to krwotok wewnętrzny, który następnego dnia doprowadził do śmierci kobiety. Patolog stwierdził, że firma Regenesis UK oparła się na informacjach dostarczonych przez pacjentkę na temat jej stanu zdrowia i nie wymagała żadnych dodatkowych badań.

Udowodniono również, że prywatna klinika nie przygotowała odpowiednio ciała kobiety do transportu, co naraziło je na rozkład i spowodowało zagrożenie dla zdrowia personelu medycznego.