Oceń
39-letnia Anne-Marie zmarła w tajemniczych okolicznościach w swoim domu w Warrington w Cheshire. Kobieta skarżyła się na miesiączkowe bóle brzucha i zdecydowała się zażyć leki przeciwbólowe przed snem. Gdy jej partner poszedł sprawdzić, co się z nią dzieje, nie mógł jej obudzić. Mężczyzna zadzwonił po karetkę i prowadził resuscytację, ale 39-latki nie udało się uratować.
Jak podaje Manchester Evening News, Anne-Marie chorowała na endometriozę, chorobę polegająca na tym, że tkanka wyściełająca macicę (tzw. endometrium) wszczepia się, a następnie zaczyna rosnąć w innym miejscu w ciele kobiety. Bliscy wspominają, że życie Anne-Marie stało się trudne, gdy po urodzeniu córki jej stan się pogorszył i doskwierały jej coraz silniejsze objawy. Ból często uniemożliwiał jej opuszczenie domu, co miało wpływ na jej zdrowie psychiczne. Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną śmierci kobiety. Rodzina czeka na wyniki sekcji.
Objawy endometriozy. Na co zwrócić uwagę?
Ból jest pierwszym objawem, który powinien zaalarmować kobietę. Niestety, poprzez powielanie stereotypów o tym, że ''miesiączka zawsze boli'', że ''mamę i babcię też bolało'', że ''po porodzie samo przejdzie'' wiele kobiet myśli, że cierpienie jest wpisane w ''naturę'' kobiety. To bagatelizowanie bólu powoduje, że rozpoznanie endometriozy opóźnione jest średnio o około 8 do 10 lat. W tym czasie choroba postępuje, a kobiety zgłaszają się do lekarza w ciężkim stanie, gdy niezbędna jest operacja.
Objawy, które mogą wskazywać na endometriozę:
- ból przed miesiączką (bóle w podbrzuszu, ból jajników),
- bardzo bolesne miesiączki,
- bolesne owulacje,
- bardzo obfite miesiączki,
- ból w trakcie stosunku,
- ból przy wypróżnieniu lub oddawaniu moczu,
- częste zaparcia/biegunki,
- problemy z zajściem w ciążę.
Ból w endometriozie może pojawiać się w różnych lokalizacjach (np. ból w obrębie miednicy mniejszej, w okolicy krzyżowej kręgosłupa, w jamie brzusznej, w pęcherzu moczowym). Najczęściej występuje przed miesiączką i w trakcie miesiączki. Im dłużej trwa choroba, tym więcej leków przeciwbólowych przyjmuje kobieta. To kolejny sygnał alarmowy. Jeśli nie jesteś w stanie przetrwać miesiączki bez regularnego (nawet kilka razy dziennie) zażywania silnych leków przeciwbólowych, to powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Oceń artykuł