Nastolatek miał w jelicie piłkę golfową. Lekarze nie mogli jej wyciągnąć

02.02.2023 18:26

Nastolatek włożył do odbytu okrągły przedmiot i nie mógł go wyciągnąć. Okazało się, że niewielka piłka przedostała się do jelita i tam utknęła. Lekarze próbowali ją usunąć za pomocą sześciu różnych urządzeń, a udało się dopiero po podaniu środka na przeczyszczenie.

Piłka w odbycie
fot. Shutterstock

Na łamach "Case Reports Surgery" opisano historię 14-latka z Australii, który wpadł w popłoch, gdy uświadomił sobie, że nie może wyjąć z odbytu przedmiotu, który wcześniej tam włożył. Przyznał się mamie, że "zaaplikował" sobie do odbytu piłeczkę golfową i bezskutecznie próbował ją wypróżnić.

Rentgen wykazał, że piłeczka przedostała się do jelita i tam utknęła. Lekarze próbowali usunąć piłeczkę za pomocą sześciu różnych urządzeń, w tym przyssawki, siatki medycznej, chwytaka z czterema zębami i cewnika balonowego. Po dwóch godzinach medycy zrezygnowali z agresywnych interwencji, mając nadzieję, że piłeczka golfowa sama wypadnie. Jednak zdjęcie rentgenowskie wykonane 24 godziny później wykazało, że nadal jest w jelicie. Ponieważ rodzina niechętnie poddawała chłopca dalszym próbom fizycznego usunięcia piłki, lekarze zdecydowali się na próbę podania dużej ilości środków przeczyszczających.

Chłopcu podano jeden litr środka przeczyszczającego, co trzy godziny później zakończyło się skuteczną ewakuacją piłki golfowej. Pacjent czuł się dobrze i został wypisany tego samego dnia. Badania nie wykazały uszkodzenia jelita.

"Chłopcu odradzono w przyszłości wkładanie kolejnych przedmiotów do odbytu" - napisano w raporcie.

Źródło: Successful Expulsion of a Golf Ball from the Sigmoid Colon Using Volume Laxatives - James P Grantham (Department of Surgery, Royal Adelaide Hospital, Adelaide, SA 5000, Australia), Amanda Hii (Department of Surgery, Royal Adelaide Hospital, Adelaide, SA 5000, Australia), Tim Bright (Oesophagogastric Surgery Unit, Flinders Medical Centre, Bedford Park, SA 5042, Australia), David Liu (Division of Surgery, Anaesthesia and Procedural Medicine, Austin Hospital, Heidelberg, VIC 3084, Australia; Department of Surgery, The University of Melbourne, Austin Precinct, Heidelberg, VIC 3084, Australia; Department of Surgery, General and Gastrointestinal Surgery Research Group, The University of Melbourne, Heidelberg, VIC 3084, Australia).