Zdiagnozowano u niej "raka starszych ludzi". Kobieta ujawnia objawy
Rak jamy ustnej błędnie uznawany jest za “chorobę starszych ludzi”. Przekonała się o tym Andrea Fleming, 49-latka z Belfastu, u której raka wykryto podczas rutynowej wizyty u stomatologa. Teraz pacjentka ostrzega innych: nie bagatelizujmy zagrożenia.

- Pacjentka ostrzega: rak jamy ustnej może zaatakować każdego
- Rak jamy ustnej: tych objawów nigdy nie lekceważ
Rak jamy ustnej to jeden z rodzajów nowotworów szyi i głowy. Ryzyko zachorowania zwiększa się po 50. roku życia, co nie oznacza, że nie chorują młodzi. Rak jamy ustnej występuje stosunkowo rzadko: w Polsce co roku wykrywa się ok. 1000 przypadków, jednak rokowania są słabe: umiera dwie trzecie pacjentów. Do najważniejszych czynników ryzyka zalicza się palenie papierosów, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz regularne picie mocnego alkoholu. Zazwyczaj chorobę rozpoznaje dentysta: dlatego tak ważne są regularne wizyty.
Pacjentka ostrzega: rak jamy ustnej może zaatakować każdego
Andrea Fleming to pacjentka, która postanowiła opowiedzieć swoją historię w mediach. Jak opisuje, w jej rodzinie od zawsze “były problemy z zębami”. Ona sama od wielu lat zmagała się z bolesnymi ropniami. W zeszłym roku kobietę zaczął bardzo boleć ząb, dlatego wybrała się do dentysty. Stomatolog od razu skierował ją do szpitala w Ulster. Tam zajęli się nią specjaliści. Tuż przed Bożym Narodzeniem usłyszała diagnozę: rak jamy ustnej. W ostatnich miesiącach kobieta przeszła różne zabiegi, w tym poważną operację i radioterapię. 49-latka opisuje to jako “długą podróż”, która dała jej wiele do myślenia.
– W maju miałam operację, która nie przebiegła zgodnie z planem. W szpitalu miałam zostać 10 dni, tymczasem pobyt trwał 7 tygodni. Lekarze usunęli mi fragment dolnej szczęki i uzupełnili go metalową płytką i elementem kości pobranej z podudzia. Operacja trwała 14 godzin. Chirurg powiedział, że to cud, że udało się przywrócić sprawność szczęki. Potem przeszłam radioterapię w Centrum Onkologii w szpitalu miejskim w Belfaście – opisuje pacjentka.
Każdego roku w samej Irlandii Północnej, skąd pochodzi Andrea, u około 200 pacjentów diagnozuje się raka jamy ustnej.
Rak jamy ustnej: tych objawów nigdy nie lekceważ
Oprócz regularnych wizyt u dentysty, ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie i dokładna obserwacja zmian w jamie ustnej. To, co powinno zaniepokoić, to:
- bolesne owrzodzenia jamy ustnej, które nie goją się w ciągu trzech tygodni
- czerwone i białe plamy w ustach
- grudki lub obrzęki w okolicy ust lub szyi
– Sami doskonale czujemy, czy coś jest nie tak. Kiedy ostatni raz poszłam do dentysty, powiedziałam, że ból jest głębszy i zupełnie inny, niż wtedy, gdy miałam ropnie. Na początku lekarze nic nie widzieli, ale upór się opłaca. Jeżeli nie czujesz się dobrze, nie wahaj się poprosić o drugą lub trzecią opinię – mówi Andrea.
Nowotwory jamy ustnej bardzo szybko tworzą przerzuty m.in. do węzłów. Dlatego, gdy zauważymy coś niepokojącego, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Źródło: Radio ZET/The Mirror/Medycyna Praktyczna