Obserwuj w Google News

Miał w jelitach aż 21 magnesów. Nastolatek połykał je... bezwiednie

3 min. czytania
Aktualizacja 14.11.2023
14.11.2023 14:20
Zareaguj Reakcja

Z powodu 21 magnesów, jakie lekarze znaleźli w przewodzie pokarmowym nastolatka, omal nie doszło u niego do perforacji jelita. Choć małym dzieciom zdarza się połykać przedmioty, to wydaje się, że nastolatków nie trzeba już w tej kwestii pilnować. Przypadek chłopaka z USA przeczy temu. Co ciekawe, pacjent sam był tym zszokowany. Jak więc połknął metalowe przedmioty? Jest prawdopodobne wyjaśnienie.

Nastolatek w szpitalu
fot. Shutterstock / BMJ Case Reports

Nawet kilkunastoletnim dzieciakom zdarza się czasem przez przypadek połknąć jakiś mały przedmiot, np. skuwkę od długopisu, monetę czy baterię. Zwykle jednak w przypadku nastolatków i połykania niebezpiecznych przedmiotów jest to celowe działanie, które może wskazywać na zaburzenia psychiczne. Przypadek niedawno zgłoszony w USA i opisany w „BMJ Case Reports” to dość nietypowy przykład chłopaka, który połknął ponad 20 magnesów, choć zrobił to nieświadomie. Był zszokowany tym, co lekarze znaleźli w jego przewodzie pokarmowym.

Co znaleziono w brzuchu nastolatka?

Nastolatek trafił na szpitalny oddział ratunkowy z powodu silnych skurczów i bólu brzucha. Prześwietlenie ujawniło obecność metalowych przedmiotów w jego żołądku i jelitach. Z powodu braku specjalistycznego sprzętu został odesłany do innego szpitala, gdzie dalsze badania tomograficzne i rentgenowskie potwierdziły obecność metalowych przedmiotów. Konieczne były jednak także badania endoskopowe, dzięki którym lekarze dowiedzieli się, czym tak naprawdę są.

Obiekt w żołądku nastolatka okazał się być zestawem trzech szarych krążków, które wyglądały jak silne magnesy neodymowe, a każdy miał średnicę około 8 milimetrów. Były umiejscowione we wrzodzie w ścianie żołądka, więc było jasne, że są tam na tyle długo, że poczyniły już pewne uszkodzenia. Magnesy usunięto stosunkowo łatwo za pomocą kleszczyków i małej siatki chirurgicznej.

W ciągu następnych dwóch dni lekarze odkryli więcej magnesów w jelicie grubym nastolatka, gdzie pojawiały się już oznaki procesów gnilnych. Trzy z nich usunięto podczas kolonoskopii, ale reszta wymagała operacji, podczas której odkryto kolejne 15 magnesów. Niektóre z nich w jelicie grubym i cienkim połączyły się ze sobą i zaczęły wypalać dziurę w narządach.

Dlaczego nastolatek połykał magnesy?

Konsekwencji perforacji jelita mogłyby okazać się straszne, ale lekarzom udało się szybko usunąć magnesy z przewodu pokarmowego nastolatka, a antybiotyki sprawiły, że nie odczuwał bólu związanego z dziurą w jelitach, przez którą treść pokarmowa zaczęła wyciekać do jamy brzucha. Po sześciodniowej rekonwalescencji w szpitalu, młody mężczyzna ma się dobrze, je i pije normalnie, a ból jest znacznie mniejszy.

Rokowania pacjenta są pomyślne. Jest jednak jedno ważne pytanie: w jaki sposób magnesy w ogóle znalazły się w brzuchu młodego człowieka?

Ponieważ połykanie magnesów przez młodych ludzi bywa często celowe i wskazuje na ukryty problem psychiczny, lekarze zbadali pacjenta pod kątem psychicznym. Sam nastolatek, podobnie jego rodzina byli przekonani, że był to wypadek, który najprawdopodobniej miał miejsce podczas lunatykowania.

Chociaż połykanie ciał obcych podczas snu jest zdarza się bardzo rzadko, to zaburzenia odżywiania objawiające się podczas snu bywają zaskakująco powszechne. Jedno z badań sugeruje, że aż jedna na 20 osób może bezwiednie zjadać szybki posiłek lub przekąskę, częściowo lub całkowicie śpiąc.

Połykanie magnesów jest, niestety, powszechne, zwłaszcza przez małe dzieci, które nie są dobrze pilnowane przez opiekunów. To proceder niezwykle niebezpieczny dla najmłodszych. Ratownicy medyczni ostrzegają rodziców niemowląt i małych dzieci, aby byli bardziej czujni i trzymali magnesy poza zasięgiem dziecięcych rączek.

Źródło: S. Maksimyan, M. Bernshteyn, SJK Ravi, U. Srivatana, Clinical course and management of an unknown multiple-magnet ingestion in a teenage male, BMJ Case Reports, CP 2023;16:e256418