Oceń
Brytyjski "The Guardian" informuje o "wybuchu epidemii listerii" na Wyspach. Bakteria została wykryta w popularnym serze. Przedstawiciele organów zdrowia publicznego ostrzegają konsumentów przed spożywaniem tego produktu. Z powodu wyjątkowo wysokiego poziomu bakterii w serze zmarł mężczyzna, a u dwóch innych osób rozwinęły się objawy choroby.
W ostrzeżeniu Agencji ds. Standardów Żywności (FSA), podano, że Old Cheese Room, producent z Wiltshire, przedłużył wycofanie miękkich serów Baronet, Baby Baronet i Mini Baronet, ponieważ w niektórych partiach wykryto listerię. FSA i brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) stwierdziły, że trzy przypadki listeriozy były prawdopodobnie powiązane z "wybuchem epidemii", a jedna osoba zmarła.
- Szczep ogniska wykryto również w niektórych produktach spożywczych i próbkach pobranych ze środowiska żywnościowego, jednak nie ma potwierdzenia, że Baronet jest przyczyną tego wybuchu – napisano w oświadczeniu. Agencje zauważyły jednak, że niektóre sery były skażone "wyjątkowo wysokim poziomem" listerii.
Listerioza może zagrażać zdrowiu i życiu
Zakażenie bakteriami Listeria monocytogenes może prowadzić do rozwoju choroby - listeriozy. Najczęściej choroba rozwija się po spożyciu niepasteryzowanych produktów mlecznych, takich jak sery pleśniowe czy ser feta, a także po zjedzeniu nieumytych warzyw i owoców, surowego mięsa i ryb oraz dań gotowych niepoddanych obróbce cieplnej.
Objawy zakażenia mogą być podobne do grypy, w rzadkich przypadkach ciężkiej infekcji mogą wystąpić poważne powikłania, takie jak zapalenie opon mózgowych. Większość ludzi doświadcza jedynie łagodnych objawów, takich jak ból brzucha lub biegunka przez kilka dni bez potrzeby specjalistycznego leczenia. Jednak niektórzy ludzie są narażeni na gorsze skutki choroby, chodzi o osoby starsze, przewlekle chorych z obniżoną odpornością, kobiety w ciąży, niemowlęta.
Pełnoobjawowa listerioza rozwija się wtedy, gdy bakteria przedostaje się z przewodu pokarmowego poprzez ścianę jelita do krwi, a następnie do ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego choroba u osób z grupy ryzyka przebiega często pod postacią bakteriemii, posocznicy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu.
Oceń artykuł