Obserwuj w Google News

Mężczyzna połknął lek z opakowaniem. Blister znaleziono w dwunastnicy

1 min. czytania
24.05.2023 13:45
Zareaguj Reakcja

Mężczyznę bolał przełyk i brzuch, więc zgłosił się szpitala po pomoc. Po wykonaniu badań zlokalizowano ciało obce, które następnie usunięto. Lekarze byli zaskoczeni tym, co znajdowało się w dwunastnicy mężczyzny. Okazało się, że Wietnamczyk połknął lek razem z blistrem.

Karetka
fot. Shutterstock

Szpital Ogólny w Ha Tinh w Wietnamie poinformował, że przyjęto mężczyznę, który źle się poczuł po zażyciu leków. 69-latek przyjął tabletkę, ale niedługo potem miał uczucie dławienia w gardle, a następnie poczuł ból brzucha. Rodzina mężczyzny zawiozła go do szpitala, gdzie wykonano badania obrazowe i wykryto ciało obce w dwunastnicy oraz wrzód żołądka - przekzał portal Vietnamnet.

Lekarze z Oddziału Chorób Wewnętrznych endoskopowo usunęli ciało obce, którym była nienaruszona pigułka w otoczce - lek nie był oddzielony od blistra. Tabletka w opakowaniu o wymiarach 2 × 2 cm utknęła między ujściem odźwiernika a dwunastnicą. Ponieważ opakowanie miało ostre krawędzie, powodowało ból brzucha. Po kolonoskopii pacjent nie odczuwał żadnych dolegliwości i normalnie spożywał posiłki.

Prawdopodobnie mężczyzna przygotował kilka tabletek do połknięcia na kolejne dni. Pociął blister na części, a potem nie zauważył, że tabletka wciąż znajduje się w opakowaniu. Lekarze ostrzegają, by nie stosować takiej metody porcjowania leków. To nie tylko grozi połknięciem blistra, ale stwarza też ryzyko pomylenia leków z powodu niemożności rozpoznania i odróżnienia opakowań.