,

Mężczyzna miał w odbycie szklankę. Chodził z nią przez kilka dni

27.03.2023 14:47

W stanie upojenia alkoholowego przychodzą do głowy różne, często bardzo złe pomysły. Przekonał się o tym mężczyzna z Nepalu, który pod wpływem alkoholu wprowadził sobie do odbytu szklankę. Co ciekawe, do szpitala zgłosił się dopiero po kilku dniach.

JNMA J Nepal Med Assoc. 2022 Dec; 60(256): 1049–1051
fot. JNMA J Nepal Med Assoc. 2022 Dec; 60(256): 1049–1051

Na łamach czasopisma medycznego "Journal of the Nepal Medical Association" przedstawiono przypadek 47-letniego mężczyzny, który przez kilka dni miał w odbycie szklankę ze szkła. Mężczyzna twierdził, że wprowadził ciało obce do odbytu przypadkiem, bo był wtedy pijany. Przyznał później, że użył szklanki w celach samozadowolenia seksualnego. 

Nepalczyk zgłosił się na oddział ratunkowy z powodu zaparcia (przez dwa dni nie oddawał stolca), miał też wzdęcia, ból podbrzusza i odbytu, ale bez krwawienia. Okazało się, że wcześniej próbował sam usunąć szklankę, ale bezskutecznie. Nie stwierdzono chorób współistniejących, a pacjent nie miał w wywiadzie chorób psychicznych.

Szklanka/ JNMA J Nepal Med Assoc.
fot. Szklanka/ JNMA J Nepal Med Assoc.

W badaniu przedmiotowym brzuch był miękki i nie tkliwy, ale ciała obcego nie można było wyczuć palpacyjnie, nie stwierdzono cech zapalenia otrzewnej. W badaniu per rectum (DRE) nie stwierdzono urazu odbytu ani krwawienia, napięcie odbytu było nienaruszone, w górnej części odbytnicy, wyczuwalny był dolny brzeg szkła.

Początkowo próbowano wyjąć szklankę ręcznie przez odbyt, ale od zabiegu odstąpiono, ponieważ szkła nie można było uchwycić i istniało duże ryzyko jego pęknięcia, co mogłoby prowadzić do urazu jelita lub zwieracza odbytu. Wykonano więc enterotomię esicy (nacięcie jelita) i usunięto szklankę. W trzeciej dobie po operacji u chorego ustąpiły wzdęcia i rozpoczęto dietę płynną. Pacjent oddał stolec po sześciu dniach od zabiegu, następnego dnia był już w domu.

Źródło: Rectal Foreign Body: A Case Report - Anamika Nepa, Shailesh Maharjan, Anup Chalise, Ashish Prasad Rajbhandari. JNMA J Nepal Med Assoc. 2022 Dec; 60(256): 1049–1051.