Oceń
- Objawy raka jelita grubego można dostrzec w toalecie
- Jakie są objawy raka jelita grubego?
- Czy rak jelita u Kate wrócił?
„To był zwykły dzień” – wspomina Katie Thatcher z Rochester w Kent. Była wtedy u swojego chłopaka, a gdy poszła do toalety, zauważyła, że coś nie tak było z jej stolcem. „Nie wiem, czy zobaczyłabym to, gdybym była w innej łazience, na przykład u siebie w domu, ponieważ w tamtej toalecie było dobre światło, było wyjątkowo jasno” – opowiada portalowi „Express” historię swojej diagnozy 41-letnia dziś Katie. Niebawem usłyszała diagnozę: rak jelita grubego w drugim stadium.
Objawy raka jelita grubego można dostrzec w toalecie
Objawy raka jelita grubego bardzo często można zauważyć właśnie w toalecie, dlatego naprawdę warto zwracać uwagę na wszelkie nietypowe zmiany w stolcu. Dokładnie tak było w przypadku Kate, która mówi: „Poszłam do toalety i zobaczyłam, że w moim stolcu była niewielka ilość krwi o ciemnym zabarwieniu”. Początkowo nie przejęła się za bardzo tym odkryciem, ale sytuacja zaczęła się powtarzać. W końcu poszła do lekarza – ale dopiero wtedy, gdy jej mama zaczęła ją coraz mocniej do tego namawiać.
Oprócz zmęczenia, które Katie odczuwała od dłuższego czasu, nie doświadczyła żadnych innych sygnałów ostrzegawczych, które kazałyby jej myśleć, że to może być rak jelita.
Lekarz pierwszego kontaktu skierował Katie prosto do szpitala na kolonoskopię. „Kilka tygodni później przyszły wyniki: miałam raka jelita grubego. Byłam w kompletnym szoku. Jak to możliwe, że miałam raka? Czułam się zupełnie dobrze i wyglądałam dobrze” – wspomina.
Po diagnozie Katie przeszła operację usunięcia nowotworu i resekcję części jelita. Przeprowadzono również badania genetyczne, które wykazały, że ma zespół Lyncha, który zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita (i inne rodzaje raka) w młodym wieku.
Jakie są objawy raka jelita grubego?
Główne objawy raka jelita grubego, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:
- trwałe zmiany w nawykach jelitowych (częstsze luźniejsze lub płynne wypróżnienia)
- krew w stolcu, bez innych objawów choroby (np. hemoroidów)
- ból brzucha, dyskomfort lub wzdęcia (zawsze po jedzeniu)
- utrata apetytu i utrata wagi.
Warto jednak pamiętać, że główne objawy nie zawsze pojawiają się wszystkie naraz. Jeśli masz którykolwiek z powyższych objawów raka jelita przez trzy tygodnie lub dłużej, koniecznie zgłoś się do lekarza.
Czy rak jelita u Kate wrócił?
Po 14 latach, w 2020 roku, gdy Katie była już mężatką i miała dwójkę dzieci, rak jelita grubego wrócił, co okazało się podczas kontrolnej kolonoskopii. „Nie miałam żadnych objawów, a badanie było tylko częścią normalnych kontroli, które przechodzę co dwa lata” – mówi Kate. Tym razem Kate zdecydowała się na najbardziej drastyczną opcję: usunięcie jelita grubego i założenie ilesostomii. To ma maksymalnie ograniczyć ryzyko nawrotu raka.
Ileostomia to operacyjne wyprowadzenie fragmentu jelita cienkiego na powierzchnię brzucha przez zrobiony w nim otwór (stomia). Wykonuje się ją po usunięciu jelita grubego i odbytu, np. w następstwie choroby nowotworowej. Nad stomia umieszcza się specjalny worek, który przykleja się do skóry wokół stomii – wpadają do niego produkty odpadowe, które zwykle przechodzą przez odbyt i wydostają się poza organizm.
Oceń artykuł