,

Lekarze podejrzewali matkę o przemoc. Chłopiec miał objawy białaczki

21.03.2023 19:36

Matka zgłosiła się z synem do lekarza, ponieważ dziecko od pewnego czasu miało na ciele siniaki. Tylko na nogach kobieta naliczyła 18 wybroczyn. Lekarze byli zdziwieni stanem dziecka i podejrzewali jego matkę o przemoc. Sytuacja zmieniła się, gdy wykonano badania krwi. Okazało się, że chłopiec choruje na nowotwór.

Siniak
fot. Shutterstock

Brytyjski "Daily Mail" opisuje historię dziecka, którego stan wzbudził podejrzenia lekarzy. Zanim wykryto u chłopca groźną chorobę, jego matkę podejrzewano o przemoc. Beth Reilly twierdzi, że była przesłuchiwana przez lekarzy w sprawie znęcania się nad dzieckiem z powodu jego tajemniczych siniaków. 16-miesięczny Bailey od kilku miesięcy miał na skórze siniaki, cierpiał też na objawy grypopodobne, które mimo prób leczenia nie ustępowały. 

Mama chłopca wyjaśniła, że lekarze wypytywali ją, czy znęca się nad własnym synem. W końcu zgodzili się przeprowadzić badanie krwi, aby wyjaśnić obawy matki chłopca. Wyniki ujawniły, że Bailey choruje na białaczkę limfoblastyczną.

- Jeśli się martwisz, musisz ich przycisnąć, aby zrobili testy. Wciąż często wracam pamięcią do tego doświadczenia i okropnego przesłuchania w sprawie wykorzystywania własnego dziecka, ale wiem, że musieli to zrobić. Czułem się źle i nieswojo, ale wiedziałem, że nie zrobiłam nic, co mogłoby go skrzywdzić – więc cieszę się, że przez to przeszłam - powiedziała matka chłopca.

Chłopiec jest w trakcie leczenia chemioterapią

Objawy białaczki u dziecka

Ostra białaczka limfoblastyczna to jeden z rodzajów nowotworów krwi. W przebiegu tej choroby dochodzi do produkcji nadmiarowej liczby nieprawidłowych, niedojrzałych limfocytów, zwanych limfoblastami. Nie są one zdolne do wypełniania funkcji dojrzałych limfocytów i utrudniają produkcję innych komórek krwi: krwinek czerwonych, innych krwinek białych i płytek krwi. To najczęściej występujący nowotwór u dzieci, u dorosłych jest chorobą rzadką.

Do objawów ostrej białaczki limfoblastycznej zalicza się:

  • gorączkę,
  • osłabienie,
  • bóle kości i stawów,
  • niedokrwistość i związane z tym zmęczenie, zaburzenia koncentracji, duszność, bladość skóry, przyspieszony rytm serca, bóle zamostkowe.

Małopłytkowość występująca w przebiegu białaczki może wywoływać krwawienia z dziąseł i nosa oraz wybroczyny na skórze (siniaki), natomiast neutropenia powoduje obniżenie odporności. W przebiegu choroby dochodzi także do zwiększenia lepkości krwi, co powoduje zamknięcie światła drobnych naczyń i w rezultacie niedotlenienie tkanek, a to objawia się bólami głowy, zaburzeniami świadomości, problemami z oddychaniem, zaburzeniami widzenia.

Chemioterapia jest główną metodą leczenia białaczki limfoblastycznej, ale w terapii wykorzystuje się także antybiotyki, transfuzję krwi, a czasami przeszczep komórek macierzystych.

Logo radiozet Dzieje się