Obserwuj w Google News

Kobieta straciła część języka. Śmiertelną chorobę przypadkiem wykrył dentysta

2 min. czytania
06.11.2023 09:07
Zareaguj Reakcja

Amerykańska tancerka straciła część języka, po tym jak zdiagnozowano u niej raka jamy ustnej. Brakujący fragment uzupełniono… mięśniem z nogi.

Młoda kobieta straciła część języka przez raka jamy ustnej
fot. Facebook/RealEllyBrown/screen

Dla Elly Brown rutynowa wizyta u dentysty okazała się początkiem nierównej walki z rakiem jamy ustnej. Jak opisuje brytyjski Dailymail, Elly już w liceum zauważyła, że ma małą plamkę na języku. Dentysta wyjaśnił jej, że jest to tzw. liszaj płaski, który nie wymaga leczenia, jednak trzeba go kontrolować. Liszaj płaski może w długotrwałych przypadkach zwiększać ryzyko raka jamy ustnej ze względu na utrzymujący się stan zapalny. W 2017 roku stomatolog, podczas jednej z takich kontroli stomatolog  zauważył niepokojący guzek na języku Elly.

– Mój chirurg przebadał go i okazało się, że to rak jamy ustnej – opisuje kobieta.

Szczegółowe badania potwierdziły, że u Elly rozwinął się płaskonabłonkowy rak jamy ustnej w pierwszym stadium, który zwykle jest nieszkodliwy (to najczęstszy typ histopatologiczny nowotworu tej okolicy ciała). Wskaźniki pięcioletniego przeżycia wynoszą ponad 84 procent w przypadku osób, u których nowotwór został zdiagnozowany we wczesnym stadium.

Pacjentce wycięto kawałek języka. Niestety, zaledwie kilka miesięcy później kobieta zaczęła skarżyć się na “nieznośny” ból ucha i języka, jednak podstawowe badania laryngologiczne nie wykazały nic niepokojącego. Gdy ból nie mijał, kobieta poprosiła lekarza o wykonanie biopsji. Okazało się, że rak powrócił i zdążył już zaatakować węzły chłonne. Konieczne było usunięcie połowy języka i zastąpienie fragmentu kości szczęki kością z prawej nogi.W miejscu amputowanej części języka wstawiono płat mięśni i skóry z nogi. Cała operacja była bardzo skomplikowana; trwała niemal 12 godzin. Elly przez kilka miesięcy nie mogła normalnie jeść ani mówić, przyjmowała tylko płyny. Kobieta ma widoczne blizny, których nie da się usunąć, przeszła też radioterapię i chemioterapię. Usunięto jej również kilka zębów.

Elly jest jednak pełna życia: wróciła do tańca, a swoje występy relacjonuje w mediach społecznościowych. Powoli wraca do zdrowia i nie zamierza rezygnować ze swojej pasji.

Jak rozpoznać raka jamy ustnej? To pierwsze, niepokojące objawy

Nowotwory zlokalizowane w jamie ustnej występują stosunkowo rzadko: w Polsce rozpoznaje się około 1000 przypadków rocznie. Niestety, wielu pacjentów zgłasza się do lekarza, gdy rak jest zaawansowany. Dolegliwości, które powinny zaalarmować, to:

  • utrudnione przełykanie
  • ból gardła niezwiązany z infekcją
  • powracająca chrypka
  • ból języka
  • dziwne zmiany, rany w obrębie jamy ustnej

Rak jamy ustnej jest najczęściej rozpoznawany właśnie w gabinecie stomatologicznym. Dokładna diagnostyka obejmuje pobranie wycinka ze zmiany, a następnie ocenę stopnia złośliwości. Metoda leczenia uzależniona jest od umiejscowienia i wielkości guza: oprócz operacji często stosuje się chemioterapię i radioterapię. Jeśli przed operacją lekarze potwierdzą, że zajęte są również węzły chłonne, to należy je usunąć.

Źródło: Radio ZET/Dailymail/Medycyna Praktyczna