Obserwuj w Google News

Dziecku amputowano wszystkie kończyny w wyniku błędu lekarskiego

2 min. czytania
23.01.2023 15:58
Zareaguj Reakcja

Zamiast pilnego leczenia dostała paracetamol i wypis do domu. Dziewczynka została odesłana ze szpitala, choć wykazywała objawy sepsy. W wyniku błędnej diagnozy konieczna była amputacja wszystkich kończyn. W głośnej sprawie zapadł wyrok Sądu Najwyższego.

Oddział Intensywnej Terapii
fot. Shutterstock

BBC opisuje, że dziewczynka zgłosiła się do szpitala Frimley Park w Surrey z wyraźnymi objawami zapalenia opon mózgowych i posocznicy, ale podano jej wyłącznie paracetamol i wypisano do domu. Kilka godzin później rodzice przywieźli dziecko na pogotowie ratunkowe i wtedy zdiagnozowano u niej posocznicę meningokokową i niewydolność wielonarządową.

Dziewczynka, której danych nie ujawniono ze względów prawnych, miała amputowane obie nogi powyżej kolan i ręce powyżej łokci.

Jej rodzina złożyła pozew przeciwko szpitalowi, argumentując, że gdyby wdrożono leczenie antybiotykami, nie doszłoby do pogorszenia jej stanu zdrowia i uniknęłaby amputacji. Neil Dardis, dyrektor Frimley Health NHS Foundation Trust, przeprosił w liście skierowanym do rodziców i powiedział, że opieka szpitala "spadła poniżej standardów".

Sędzia Sądu Najwyższego zatwierdzi ugodę w wysokości 39 milionów funtów, która będzie wypłacana częściowo w formie ryczałtu, a pozostała część w rocznych płatnościach do końca życia. Składając hołd dziewczynce i jej rodzinie, powiedział: "Pieniądze nie przywrócą tego, kim była, ale mogą zabezpieczyć jej przyszłość".

Jak rozpoznać objawy sepsy?

Sepsa to szybka i ostra reakcja organizmu na zakażenie bakteriami, wirusami, grzybami. Po zakażeniu drobnoustrojami nawet u wcześniej zdrowej osoby w ciągu kilku lub kilkunastu godzin może dojść do wyjątkowo groźnego stanu zagrażającemu życiu.

Posocznica, szczególnie w pierwszej fazie zakażenia, może być mylona ze zwykłym przeziębieniem, ale u chorych szybko rozwijają się zaburzenia układu oddechowego, krzepnięcia, krążenia, wątroby, nerek, ośrodkowego układu nerwowego. To niezwykle dynamiczny i złożony proces, którego szybkość zależy od rodzaju atakujących drobnoustrojów oraz siły obronnej organizmu.

O sepsie może świadczyć pogarszający się stan chorego:

  • wysoka gorączka, która nie odpowiada na stosowane powszechnie leki,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • ból kończyn,
  • przyspieszone tętno i szybki oddech.

W niektórych przypadkach na ciele chorego mogą pojawiać się ciemnoczerwone wybroczyny blednące pod naciskiem (to charakterystyczny objaw sepsy). Chory może być także zdezorientowany, nadmiernie pobudzony lub otępiały. Mogą pojawiać się również zaburzenia świadomości.