Obserwuj w Google News

Bruce Lee zmarł, bo pił za dużo wody? Naukowcy rozwikłali zagadkę

2 min. czytania
21.11.2022 16:16
Zareaguj Reakcja

"Wydaje się, że nadmiar wody ostatecznie go zabił" - twierdzą naukowcy. Po prawie 50 latach od tajemniczej śmierci gwiazdy kina akcji udało się ustalić prawdopodobną przyczynę zgonu. Lee, zdaniem naukowców, zmarł z powodu hiponatremii.

Courtesy Everett Collection/ East News
fot. Courtesy Everett Collection/ East News

Bruce Lee, legenda sztuk walki, gwiazdor kina akcji, zmarł w wieku 32 lat w 1973 roku podczas pobytu w Hongkongu. Sekcja zwłok wykazała, że Lee zmarł z powodu obrzęku mózgu. Wtedy uważano, że do jego śmierci przyczyniły się środki przeciwbólowe. Po prawie 50 latach od śmierci aktora naukowcy obalili tę teorię.

Na łamach "Clinical Kidney Journal" opublikowano pracę, która sugeruje, że Bruce Lee zmarł z powodu spożywania zbyt dużych ilości wody, co skutkowało hiponatrepią - poważnym zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej.

"Sugerujemy, że niezdolność nerek do wydalania nadmiaru wody zabiła Bruce'a Lee" – napisano w "Clinical Kidney Journal". Badanie wykazało, że u Lee występowało wiele czynników ryzyka hiponatremii, w tym picie dużych ilości płynów, używanie konopi indyjskich - co zwiększa pragnienie - a także inne czynniki zaburzające pracę nerek, takie jak nadużywanie leków na receptę i alkoholu. Jego żona Linda ujawniła, że aktor stosował płynną dietę składającą z soku z marchwi i jabłka w okresie poprzedzającym jego śmierć.

Hiponatremia jest najczęściej obserwowanym zaburzeniem wodno-elektrolitowym. Niskie stężenie sodu może być zaburzeniem wodnym związanym z nadmierną ilością wody, która "rozcieńczyła" sód (zdarza się często), lub zaburzeniem elektrolitowym z rzeczywistym niedoborem sodu (stan rzadki). Najczęstszą przyczyną hiponatremii jest upośledzenie wydalania wolnej wody przez nerki.

Hiponatremia może przebiegać bezobjawowo. Symptomami często są łagodne zaburzenia toku myślenia, bóle głowy, nudności, zaburzenia równowagi. Ciężka hiponatremia może być przyczyną splątania, drgawek, a nawet śpiączki. Jeśli nadmiernemu spożyciu wody nie towarzyszy wydalanie wody z moczem, to może to prowadzić do hiponatremii, obrzęku mózgu i śmierci w ciągu kilku godzin.

Źródło: Who killed Bruce Lee? The hyponatraemia hypothesis- Priscila Villalvazo, Raul Fernandez-Prado, Maria Dolores Sánchez Niño, Sol Carriazo, Beatriz Fernández-Fernández, Alberto Ortiz, and Maria Vanessa Perez-Gomezcorresponding, Clin Kidney J. 2022 Dec; 15(12): 2169–2176 (Published online 2022 Mar 10. doi: 10.1093/ckj/sfac071)