Obserwuj w Google News

Alzheimer w średnim wieku. "Myślałam, że to objawy menopauzy"

2 min. czytania
05.12.2022 21:21
Zareaguj Reakcja

U 57-letniej kobiety zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Aktywna zawodowo i towarzysko Angielka początkowo myliła objawy demencji z menopauzą. Teraz dzieli się własnymi doświadczeniami i apeluje, by naciskać na postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie objawy mogą wskazywać na Alzheimera w średnim wieku.

Alzheimer w średnim wieku
fot. Shutterstock

Jude Thorp z Oksfordu w Anglii, otrzymała druzgocącą informację w wieku 57 lat. U kobiety zdiagnozowano chorobę Alzheimera, która kojarzona jest głównie z osobami w podeszłym wieku. Kobieta w rozmowie z brytyjskim "Independent" ujawniła, że objawy choroby występowały kilka lat przed diagnozą. Thorp, która ma obecnie 59 lat, powiedziała w wywiadzie, że po raz pierwszy zaczęła zauważać zmiany w swoich zdolnościach poznawczych, kiedy pracowała w Teatrze Narodowym w 2016 roku.

"Myślałam, że to menopauza"

- Ostatnim razem, gdy byłam w The National, tak naprawdę "nie grałam najlepszego meczu". To był naprawdę łatwy program, mogłam to zrobić, stojąc na głowie, ale byłam niespokojna i nie wiedziałam, gdzie jestem. Byłam po prostu bardzo zdezorientowana - wspomina kobieta. Jude Thorp miała napady utraty pamięci, podczas których często zadawała to samo pytanie wiele razy i zapominała o ważnych rozmowach i planach. Czuła się też bardzo zmęczona i miała problemy z mową i znalezieniem właściwych słów.

Kobieta myślała, że objawy te były związane z menopauzą, ponieważ była w wieku przekwitania. Wspomina, że nie przyszło jej do głowy, że może chorować na demencję ze względu na swój wiek. Koleżanka namówiła ją jednak na wizytę u lekarza, który niepokojące objawy przypisał stresowi.

Angielka odwiedziła jeszcze dwóch lekarzy przed poddaniem się rezonansowi magnetycznemu i punkcji lędźwiowej. Następnie Jude otrzymała diagnozę "demencja o wczesnym początku" – wiele lat po pierwszej wizycie u specjalisty. 

Po postawieniu diagnozy lekarz rodzinny kobiety skontaktował ją z grupą wsparcia "Dementia UK Young Dementia Oxfordshire", którą Jude określiła jako "linię ratunkową". Jej rodzina otrzymała odpowiednie wsparcie i porady, aby móc radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, jakie niesie za sobą życie z demencją.

Kobieta zachęca do naciskania na diagnozę, gdy pojawią się niepokojące objawy. Wczesne rozpoznanie daje możliwość wdrożenia leczenia hamującego postęp choroby, co wielu osobom daje możliwość kontynuowania pracy, życia towarzyskiego i rodzinnego.

Dane opublikowane przez organizację "Dementia UK" wskazują, że w samej Wielkiej Brytanii istnieje "ukryta populacja" licząca 70 800 osób, które obecnie chorują na demencję o wczesnym początku. Organizacja przekonuje, że istnieje błędne przekonanie, że demencja dotyka tylko osoby starsze i należy robić więcej, aby obalić ten mit.