Obserwuj w Google News

Po COVID-19 zachorował na ''zespół niespokojnego odbytu''. Nie może usiedzieć w miejscu

2 min. czytania
Aktualizacja 30.09.2021
30.09.2021 11:59
Zareaguj Reakcja

Starszy mężczyzna z Japonii cierpi na ''zespół niespokojnego odbytu'', który rozwinął się po przechorowaniu COVID-19. Mężczyzna z powodu tej tajemniczej przypadłości musi pozostawać w ciągłym ruchu. To pierwszy opisany tego typu przypadek na świecie.

Zespół niespokojnego odbytu
fot. Shutterstock

77-letni mężczyzna zachorował na COVID-19, ale po 21 dniach leczenia powrócił do zdrowia. Tak przynajmniej myślał. Chociaż objawy COVID-19 ustąpiły, to kilka tygodni później zaczął stopniowo odczuwać dyskomfort w okolicy odbytu (pomiędzy odbytem a genitaliami). Nieprzyjemne uczucie może złagodzić, będąc w ruchu. Gdy siedzi lub leży dyskomfort nasila się, zmuszając mężczyznę do wstania i chodzenia.

Mężczyzna zauważył, że ćwiczenia, takie jak chodzenie, bieganie lub granie w gry wideo oparte na ruchu, łagodziły jego objawy.

Zauważył również, że objawy nasilały się wieczorem.

Liczne badania proktologiczne, neurologiczne, kolonoskopia oraz badania krwi i poziomu cukru we krwi nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Podane przez lekarzy leki również nie rozwiązały problemu.

Zespół niespokojnego odbytu po COVID-19

Japońscy lekarze opisali ten niezwykły przypadek jako zespół niespokojnego odbytu po COVID-19 - wariant zespołu niespokojnych nóg.

Pacjent spełniał 4 podstawowe cechy RLS:

  1. konieczność poruszania się (pozostawania w ruchu),
  2. pogorszenie stanu podczas odpoczynku,
  3. poprawę stanu podczas ćwiczeń,
  4. nasilenie objawów wieczorem. 

Lekarze twierdzą, że dolegliwości występujące u starszego mężczyzny mogą być spowodowane powikłaniami neurologicznymi po COVID-19.

Zespół niespokojnych nóg był dwukrotnie powiązany z COVID-19 - opisano przypadki kobiet z Pakistanu i Egiptu. Jest to jednak pierwszy opisany przypadek zespołu niespokojnego odbytu wywołanego przez SARS-CoV-2.

Mężczyzna otrzymuje Clonazepam, leku stosowany w leczeniu napadów drgawek. Lek złagodził objawy. Stan zdrowia mężczyzny poprawił się po 10 miesiącach od przechorowania COVID-19. 

Źródło: BMC Infectious Diseases ( bmcinfectdis.biomedcentral.com)