Obserwuj w Google News

Lekarz zasugerował migrenę, a to był udar mózgu

2 min. czytania
20.01.2020 12:11
Zareaguj Reakcja

Trzydziestoletnia Brytyjka zgłosiła się do szpitala z objawami udaru mózgu. Młody lekarz zasugerował migrenę. Ta historia mogła skończyć się tragicznie!

Udar u młodych przeważnie przebiega gwałtownie
fot. Shutterstock

W 2016 roku Alison Brown przeszła udar niedokrwienny mózgu, ale lekarze nie rozpoznali objawów. Rozmaici specjaliści głowili się nad jej przypadkiem. Jeden z nich upierał się nawet, że to... zapalenie ucha.

- Powtarzałam tacie: jeśli się nie obudzę, to pamiętaj, że cię kocham - wspominała Alison Brown w programie Victorii Derbyshire w BBC, tłumacząc, że czuła, że "coś jest nie tak".

Szpital opuściła na wózku inwalidzkim. Dziesięć miesięcy później kobieta wróciła do szpitala z paraliżującym bólem głowy. Lekarze po raz kolejny mieli problem z postawieniem diagnozy. Tym razem wmawiali jej, że to migrena. Dopiero kilka dni później, w innej placówce ze specjalistycznym oddziałem udarowym, udało się uzyskać właściwe rozpoznanie: obustronne rozwarstwienie tętnic po gwałtownym ruchu głową, wykonanym w trakcie rozgrzewki do zajęć tańca.

Gwałtowny ruch głową może przyczynić się do rozwarstwienia tętnicy szyjnej, w której powstaje skrzep. Jeśli zablokuje on któreś z dużych naczyń krwionośnych, może dojść do udaru niedokrwiennego mózgu.

Objawy charakterystyczne dla udaru mózgu to.:

  • nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała lub drętwienie jednej strony ciała;
  • wykrzywienie twarzy po jednej stronie (charakterystyczne opuszczenie kącika ust);
  • nagłe osłabienie kończyn po jednej stronie ciała;
  • zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi.

Warto wiedzieć, że rozwarstwienia tętnicy szyjnej może dojść nie tylko podczas treningu sportowego, ale także w trakcie mniej intensywnych zajęć, takich jak joga czy masaż odcinka szyjnego kręgosłupa. W ubiegłym roku pisaliśmy o  23-letniej ratowniczce medycznej z Londynu, która podobnego urazu doznała w... łóżku, w trakcie wieczoru filmowego z przyjacielem.

Ważne: o powodzeniu leczenia mogą decydować sekundy, dlatego też przy podejrzenia udaru mózgu należy bezzwłocznie wezwać karetkę!

Źródło: bbc.com