Obserwuj w Google News

Sutek kobiety zrobił się czarny i odpadł podczas karmienia dziecka piersią

2 min. czytania
27.10.2022 15:25
Zareaguj Reakcja

TikTokerka podzieliła się mrożącą krew w żyłach historią. Kobieta wspomina, że po urodzeniu pierwszego dziecka doznała szokującego urazu. Sutek jednej piersi przybrał ciemny kolor, a jego część odczepiła się od skóry podczas karmienia dziecka.

Karmienie piersią
fot. Shutterstock

Popularna tiktokerka Brooke, która regularnie publikuje wskazówki dotyczące tego, jak karmić piersią, niedawno opowiedziała przerażającą historię ze swojej przeszłości. Kobieta opowiedziała na TikToku, że gdy była 15-letnią matką i próbowała nakarmić swoje nowo narodzone dziecko, jej sutek zrobił się ciemny i odczepił się od skóry.

"Sutek zrobił się czarny i odpadł"

Kobieta wspomina, że od początku nie miała problemów z karmieniem. Dziecko prawidłowo chwytało pierś i dobrze jadło. Jednak po pewnym czasie jeden sutek zaczął przybierać ciemniejszą barwę u podstawy i białawą na czubku. Podczas jednego karmienia, gdy sutek był już czarny, po prostu oddzielił się od skóry.

Brooke wspomina, jak ogarnęło ją przerażenie. Wyjaśnia, że przystawiała do piersi swojego synka, który przez krótką chwilę jadł, aż nagle przestał ssać pierś.

- Spoglądam w dół, a on trochę się krztusi. Okazało się, że odłamał mi się sutek i on miał go w ustach. Zaczęłam panikować. Nie wiedziałam, co się dzieje - opowiedziała kobieta w filmie opublikowanym na TikToku.

Młoda mama szybko zadzwoniła do szpitala i otrzymała zaskakującą poradę. Pielęgniarka poradziła, by kobieta umyła kawałek sutka wodą i przyczepiła do pozostałej części brodawki. Zasugerowała, że część sutka może się ponownie przyczepić do skóry, jeśli występuje wystarczający przepływ krwi. Brooke wyjaśniła, że poszła za radą pielęgniarki i przyłożyła brodawkę z powrotem do skóry, wszystko owinęła za pomocą bandaża.

- To był ostatni dzień, w którym karmiłam dziecko piersią – powiedziała na nagraniu. Okazało się, że u młodej mamy wystąpił tzw. objaw Raynauda.

Zespół Raynauda w karmieniu piersią

Objaw Raynauda polega na wystąpieniu zblednięcia, zasinienia, a następnie zaczerwienia skóry palców rąk i/lub stóp pod wpływem działania zimna. Wystąpienie objawu jest wynikiem gwałtownego skurczu, a następnie rozkurczu małych tętniczek w palcach rąk i stóp. Zjawisko to może także dotyczyć brodawek sutkowych kobiet karmiących piersią.

Na skutek skurczy naczyń krwionośnych szczytu brodawki, o różnym podłożu, pierś kobiety po karmieniu może blednąć lub przybierać czerwony, a nawet siny kolor. Może temu towarzyszyć palący, niekiedy promieniujący do piersi i pulsujący ból. Zespół Raynauda często współwystępuje z innymi chorobami autoimmunologicznymi. Objaw na brodawkach sutkowych może ujawnić się dopiero w ciąży lub w czasie karmienia, co wiąże się z większym stężeniem hormonów, szczególnie estrogenów w czasie ciąży i karmienia.

Zasinienie brodawki, ból, zmiana koloru związana z karmieniem dziecka lub reakcją na zimno, to objawy, które powinny zaalarmować i skłonić do wizyty u lekarza. Nie wolno dopuścić do powstania niegojących się owrzodzeń, bo może to prowadzić do martwicy tkanki.

Źródło: timesnownews, mp.pl