Obserwuj w Google News

Kobieta miała na plecach narośl przypominającą wielki ząb

2 min. czytania
27.11.2020 17:08
Zareaguj Reakcja

To największy róg skórny opisany w literaturze medycznej. Starszej kobiecie przez wiele lat rósł na plecach róg, który wyglądem przypominał wielki ząb. Zmiana miała ponad 20 centymetrów, powodowała ból i świąd. Ponad 60-letnia kobieta miała róg na skórze od ponad 20 lat.

Badanie pleców
fot. Shutterstock

65-letnia kobieta zgłosiła się do przychodni dermatologicznej z naroślą na plecach, która powodowała świąd i ból. Kobieta twierdziła, że zmiana rosła przez 22 lata. 

Na środku grzbietu kobiety znajdowała się 22-centymetrowa narośl w kształcie rogu, wyrastająca na krótkiej dobrze unaczynionej szypule.

Róg skórny, bo taką diagnozę postawili lekarze, przypominał wielki zwierzęcy ząb.

Po przeprowadzeniu biopsji ustalono, że jest to zmiana łagodna, która powstała z brodawki. Róg usunięto bez powikłań.

Co było przyczyną powstania rogu skórnego? Lekarze twierdzą, że rogi dużej wielkości powstają na podłożu brodawek po zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Czym jest róg skórny?

Róg skórny (cornu cutaneum) to twarda zmiana skórna, powstała ze zwartej keratyny, czyli białka tworzącego górną warstwę skóry. Zmiana może wyglądać jak stożek, róg, kolec lub duży guz, ma różne rozmiary.

Róg skórny może rozwijać się na podłożu różnych patologii skórnych i bez badania nie sposób postawić pełnego, jednoznacznego rozpoznania. Taka zmiana może być łagodna i złośliwa.

Wśród przyczyn rozwoju rogu skórnego wymienia się narażenie na promieniowanie słoneczne, a także wirusowe brodawki wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego.

Szacuje się, że nawet połowa rogów skórnych pojawia się z powodu raka skóry lub zmian przedrakowych skóry. Inne mogą pojawić się na bliznach lub z powodu oparzeń, lub innych nienowotworowych schorzeń skóry.

Rogi skórne usuwa się laserowo, za pomocą krioterapii lub po prostu wycina. Metoda leczenia uzależniona jest od wielkości zmiany i jej charakteru. Rakowe rogi skórne wymagają dodatkowo zastosowania leków, chemio-, radioterapii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Journal of Drugs in Dermatology, nextstepsinderm.com