Obserwuj w Google News

Obejrzał film w Internecie i chciał zoperować sobie nos. Trafił do szpitala

2 min. czytania
05.08.2022 09:25
Zareaguj Reakcja

Mężczyzna obejrzał w Internecie filmy dotyczące operacji nosa i uznał, że jest w stanie samodzielnie przeprowadzić taki zabieg na własnym nosie. Samozwańczy chirurg nie podołał wyzwaniu i szybko trafił do szpitala. 

Operacja nosa
fot. Shutterstock

Brazylijczyk wykonał nieudaną operację nosa po obejrzeniu kilku filmów DIY (z ang. Do It Yourself, czyli zrób to samodzielnie). Trafił do szpitala w regionie Campo Limpo w São Paulo. Lekarze po wstępnych badaniach z przerażeniem stwierdzili, że mężczyzna, który nie miał żadnego wykształcenia ani doświadczenia medycznego próbował na sobie wykonać plastykę nosa i operację plastyczną twarzy.

Do oczyszczania ran używał 70% alkoholu, nie używał rękawiczek,  rany samodzielnie pozszywał. Nie zdołał jednak doprowadzić do poważnych uszkodzeń i po kilkugodzinnej obserwacji, oczyszczeniu ran, został wypisany do domu.

Medycy ostrzegają ludzi, by nie stosowali metod DIY w celu poprawy wyglądu nosa i innych części ciała, bo może to doprowadzić do poważnych komplikacji. Niektóre z zagrożeń związanych z "domową plastyką nosa" obejmują martwicę tkanek, infekcje, niedrożność nosa i wstrząs anafilaktyczny.

- Zabiegi te tylko pogorszą wygląd, ponieważ nie są skuteczne, niosą poważne ryzyko. Nie można tego zrobić bez znajomości anatomii nosa, która jest bardzo złożona - powiedział chirurg plastyczny specjalizujący się w plastyce nosa i członek brazylijskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rodrigo Lacerda.

To nie pierwszy tego typu przypadek. W 2016 roku Brytyjczyk wykonał na sobie operację brzucha, aby usunąć osiem milimetrów szwów pozostawionych przez chirurgów w jego ciele po operacji prawie 20 lat wcześniej. Chociaż początkowo próbował umówić się na wizyty do chirurga, to zdecydował się przejąć kontrolę nad sytuacją po tym, jak wizyta została odwołana dwukrotnie. Mężczyzna również oglądał filmy instruktażowe w Internecie. Udało mu się usunąć szwy bez większych komplikacji. 

Źródło: Daily Star, news18.com