"Najdłużej żyjąca pacjentka". Chorowała na raka jelita przez 17 lat
45-letnia kobieta jest najdłużej żyjącą pacjentką z rakiem jelita w Wielkiej Brytanii. Po diagnozie dawano kobiecie 12 miesięcy życia. To było 17 lat temu. Brytyjka ogłosiła, że po niemal dwóch dekadach jest wolna od choroby nowotworowej.

Bex Papa-Adams z Kent jest najdłużej żyjącą pacjentką z rakiem jelita w Wielkiej Brytanii. 17 lat temu zdiagnozowano u niej raka w czwartym stadium zaawansowania i stwierdzono, że niewiele można zrobić. Wtedy długość życia kobiety szacowano na 12 miesięcy. W ciągu kilkunastu lat Brytyjka poddawana była leczeniu, przeszła 9 operacji. W tym czasie nie rezygnowała z życia - urodiła troje dzieci i pracuje jako nauczycielka jogi. Udziela się publicznie, by szerzyć świadomość na temat raka jelita i objawów tej choroby.
Po 17 latach od postawienia diagnozy Bex Papa-Adams ogłosiła, że jest wolna od raka.
- Zdiagnozowanie mnie zajęło 18 miesięcy, a miałam objawy, takie jak krew w stolcu. Powiedzieli, że jestem za młoda, kiedy zapytałam, czy to może być rak - powiedziała Brytyjka.
Kobieta od lat ma stałą stomię. Uważa jednak, że wcześniejsza diagnoza uchroniłaby ją przed tym scenariuszem, bo choroba mogła nie rozprzestrzenić się tak szybko.
W 2007 roku zdiagnozowano u niej wtórnego raka wątroby i ponownie jej organizm został wystawiony na bardzo wyczerpujące leczenie. "Wiele razy wzywano moją rodzinę, by mogli się ze mną pożegnać" - wspomina Bex Papa-Adams.
Kobieta przekonuje, że niezwykle ważne jest "drążenie tematu" i zadawanie pytań, gdy coś jest nie tak. Apeluje do pacjentów, by dążyli do postawienia diagnozy i nie dali się zbyć. Wczesna diagnoza umożliwia podjęcie skutecznego leczenia i wyjście z choroby lub wydłużenie życia.
Wczesne objawy raka jelita grubego. Na co zwrócić uwagę?
Do wczesnych objawów raka jelita zalicza się bóle brzucha, zaburzenia oddawania stolca i wzdęcia, których źródło upatruje się raczej w złej diecie i nieodpowiednim trybie życia, niż w nowotworze.
Alarmującym objawem jest krew w stolcu (u większości osób ma charakter utajony), a także utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny oraz diametralna zmiana rytmu wypróżnień - zarówno biegunki, jak i zaparcia.
Inne, możliwe objawy raka jelita grubego to:
- uczucie przepełnienia w odbytnicy;
- naglące i bolesne parcie na stolec;
- zmiana w kształcie i rozmiarach stolca;
- anemia wynikająca z powolnego, często ukrytego, ale stałego krwawienia z guza do światła jelita grubego;
- krwawienia z odbytu.
Źródło: dailymail.co.uk