Obserwuj w Google News

Ameba zjadająca mózg znów zaatakowała w USA

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
16.09.2019 10:41
Zareaguj Reakcja

11-letnia dziewczynka z USA została zarażona „amebą zjadającą mózg”. Czym jest Naegleria fowleri? Dlaczego kontakt z tym pierwotniakiem jest tak niebezpieczny?

LillyStrong
fot. Facebook/

Spotkanie z tym pierwotniakiem w 97% przypadków kończy się śmiercią. Naegleria fowleri działa podstępnie – wnika do organizmu człowieka, dostaje się do jego mózgu, doprowadzając do ostrego zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Po prostu „zjada” mózg człowieka, stąd jej potoczna nazwa „ameba zjadająca mózg”.

W ostatnich dnia mediami wstrząsnęła wiadomość o 10-letniej dziewczynce z Teksasu – Lily Mae Avant, która podczas kąpieli w rzece Brazos lub jeziorze Whitney (tego nie udało się ustalić dokładnie) w hrabstwie Bosque w pobliżu Waco zaraziła się tym pierwotniakiem. Spędzała tam wolny czas z rodzicami.

Po kilku godzinach od kąpieli Lily zaczęła skarżyć się na ból głowy, miała wysoką gorączkę. Jej rodzice myśleli, że to zwykłe przeziębienie, ale szybkość, z jaką choroba postępowała, zaniepokoiła nie tylko ich, ale również lekarza rodzinnego, z którym konsultowali stan zdrowia dziewczynki.

– Była nieobecna, nie reagowała, szybko została zabrana na oddział ratunkowy – opisywali rodzice dziewczynki.

Pogotowie przewiozło dziecko do szpitala, gdzie podczas badań ustalono, że jest zarażona pierwotniakiem Naegleria fowleri.

Lekarze walczą o życie dziewczynki, ale ta walka jest niezwykle trudna. Naegleria fowleri jest jednokomórkowym organizmem, powszechnie występującym w ciepłych, słodkich wodach. Zwykle dostaje się do organizmu człowieka przez nos, przemieszcza się do mózgu i niszczy jego tkankę mózgową. Lekarze nie wiedzą, dlaczego tylko niektóre osoby są atakowane przez ten organizm (jak twierdzą rodzice, tego dnia w rzece i jeziorze kąpało się bardzo wiele osób, ale zachorowała tylko ich córka). Być może jest to związane z obniżoną odpornością.
Jak wynika ze statystyk, w latach 1962-2018 w USA zgłoszono 145 przypadków zakażenia Naegleria fowleri, przeżyły tylko cztery osoby.

Źródło: CNN