Obserwuj w Google News

Młoda kobieta sparaliżowana po wizycie u kręgarza

2 min. czytania
19.08.2022 11:02
Zareaguj Reakcja

Z powodu pracy przy biurku bolała ją szyja, więc zapisała się na wizytę do kręgarza. Jeden ludzki błąd zaważył na tym, że młoda kobieta jest sparaliżowana. Na czym polega chiropraktyka? Czy to bezpieczne? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Kręgarz
fot. Shutterstock

Kobieta została sparaliżowana po wizycie u kręgarza. Caitlin Jensen, po sesji nie jest w stanie samodzielnie chodzić, mówić, jeść, a nawet oddychać. Nieodpowiednia "regulacja" szyi, zastosowana przez kręgarza spowodowała rozwarstwienie tętnicy kręgowej, co wywołało udar mózgu.

28-latka umówiła się na wizytę do kręgarza, bo chciała pozbyć się napięcia w ciele spowodowanego wielogodzinną pracą przy biurku. Gdy wchodziła do gabinetu, napisała mamie SMS-a, 20 minut później była już w karetce pogotowia.

Caitlin jest podłączona do respiratora. Jest zupełnie niesamodzielna. Może zakrztusić się własną śliną, ponieważ jej mięśnie związane z połykaniem są osłabione. Potrafi jedynie kiwać głową i pokazywać kciukami, gdy coś jest dobrze lub źle. Wszystkiego uczy się na nowo, ponieważ jej zdolności poznawcze zostały mocno ograniczone. Matka każdego dnia uczy córkę liter alfabetu, choć przed fatalnym wypadkiem 28-latka ukończyła studia na wydziale biologii i pracowała w laboratorium.

Młodą kobietę na co dzień wspiera mama, która śpi na fotelu w szpitalu, a także psy terapeutyczne. Dwa labradory dotrzymują jej towarzystwa i poprawiają nastrój. Dzięki prowadzonej w internecie zbiórce udało się zgromadzić środki na pokrycie kosztów hospitalizacji, specjalistycznego leczenia i rehabilitacji. 

Chiropraktyka, czyli wizyta u kręgarza. Czy to bezpieczne?

Chiropraktyka to forma terapii manualnej, która pomaga pozbyć się bólu kręgosłupa, szyi, stawów. Chiropraktyk, nazywany także kręgarzem, manipuluje w obrębie kręgosłupa, lokalizując miejsca dotknięte zmianami chorobowymi. Przygląda się kręgosłupowi w różnych pozycjach ułożenia ciała i ocenia stan narządów ruchowych, a także odruchy i napięcie mięśni.

Chiropraktyka stosowana jest od końca XIX wieku. Została stworzona w Stanach Zjednoczonych przez Daniela Davida Palmera, który twierdził, że wiedzę o tej metodzie otrzymał z zaświatów od nieżyjącego od 50 lat lekarza. Choć chiropraktyka uznawana jest za formę medycyny niekonwencjonalnej, to współcześni kręgarze w swojej pracy stosują szeroką gamę technik, w tym mobilizacje lub manipulacje stawów i tkanek miękkich, a także fizyko- i kinezyterapię oraz poradnictwo profilaktyczne. Terapia jest czasami poprzedzona badaniami, np. badaniem RTG kręgosłupa. Jest to technika bezpieczna, o ile zabiegi wykonuje doświadczony specjalista. Dlatego przed wizytą warto sprawdzić, jakie opinie ma gabinet, jak długo funkcjonuje na rynku, jakie doświadczenie mają pracujący tam specjaliści. 

Źródło: mirror.co.uk,