Lekarze rozdzielili bliźnięta syjamskie złączone mózgami
Podczas 27-godzinnej pionierskiej operacji rozdzielono bliźnięta syjamskie połączone mózgami. Niemal 100 medyków operowało i asystowało podczas operacji, która zakończyła się sukcesem. Był to jeden z najbardziej złożonych procesów separacji, jakie kiedykolwiek przeprowadzono.

Brazylijskie bliźniaki, Bernardo i Arthur Lima urodzili się ze zrośniętymi mózgami. Przez ponad trzy lata ich życie toczyło się głównie w szpitalu. Chłopcy byli połączeni głowami, więc nie mogli się normalnie poruszać. Nie mogli się bawić, jak ich rówieśnicy i większą część dnia spędzali, leżąc na łóżku. Ich twarze były zwrócone w przeciwnym kierunku.
Przed operacją, chirurdzy z Londynu i Rio De Janeiro spędzili miesiące na testowaniu technik wykorzystujących projekcje anatomiczne bliźniaków. Korzystali przy tym z VR (wirtualnej rzeczywistości), tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Po raz pierwszy na świecie chirurdzy w różnych krajach ćwiczyli wspólne operowanie w tym samym "pokoju" za pomocą wirtualnej rzeczywistości, komunikując się ze sobą poprzez zestawy słuchawkowe z mikrofonem.
Wcześniej podejmowano już nieudane próby rozdzielenia chłopców. Dlatego operacja była ryzykowna i wymagała wielomiesięcznych przygotowań, w tym symulowanych operacji z wykorzystaniem VR. W sumie bliźniacy przeszli siedem operacji, z których ostatnia trwała 27 godzin.
Połączenie przez głowę oznaczało, że ważne narządy występowały oddzielnie i działały sprawnie, co dało większą szansę na przeżycie po operacji. Chłopcy mieli jednak wspólne żyły w mózgu, które musiały zostać starannie oddzielone. Poprzednie próby ich rozdzielenia pozostawiły też trudną tkankę bliznowatą, którą chirurdzy musieli obejść.
Chłopcy wracają do zdrowia w szpitalu. Czeka ich sześciomiesięczna rehabilitacja, ale specjaliści mówią, że czują się dobrze. Cztery dni po operacji mogli się zobaczyć i złapali się za ręce.
Operację przeprowadził chirurg dziecięcy dr Noor ul Owase Jeelani z Great Ormond Street Hospital u boku dr Gabriela Mufarreja, szefa chirurgii dziecięcej w Instituto Estadual do Cerebro Paulo Niemeyer w Brazylii. Operację sfinansowała organizacja charytatywna Gemini Untwined.
Źródło: dailymail.co.uk, insider.com