Obserwuj w Google News

Zmarła kobieta zakażona jednocześnie dwoma wariantami koronawirusa

1 min. czytania
12.07.2021 12:47
Zareaguj Reakcja

W Belgii zmarła 90-letnia kobieta, u której potwierdzono jednoczesne zakażenie dwoma wariantami koronawirusa SARS-CoV-2. To pierwszy udokumentowany tego typu przypadek na świecie. Naukowcy alarmują, że takie sytuacje mogą się powtarzać.

OLGA MALTSEVA/AFP/East News
fot. OLGA MALTSEVA/AFP/East News

Niezaszczepiona 90-letnia kobieta zmarła z powodu COVID-19. Seniorka zakażona była aż dwoma wariantami koronawirusa SARS-CoV-2: wariantem Alfa, czyli brytyjskim oraz wariantem Beta, czyli południowoafrykańskim.

Kobieta zakażona dwoma wariantami koronawirusa

Kobieta została przyjęta do szpitala w marcu 2021 roku po serii upadków. W szpitalu uzyskała wynik pozytywny na obecność koronawirusa. Stan 90-latki gwałtownie się pogarszał, co ostatecznie doprowadziło do jej śmierci 5 dni po przyjęciu do placówki. 

Kolejne badania ujawniły, że kobieta była jednocześnie zakażona dwoma wariantami koronawirusa: brytyjskim oraz południowoafrykańskim, które noszą też nazwy Alfa i Beta.

ZOBACZ:  Nowe warianty koronawirusa mają nowe nazwy. Jaki system wybrała WHO?

- Oba te warianty krążyły w tym czasie w Belgii, więc prawdopodobne jest, że kobieta została zarażona różnymi wirusami (różnymi wariantami - red.) od dwóch różnych osób – powiedziała biolog molekularny Anne Vankeerberghen ze szpitala OLV, która kierowała badaniami.

Badania, które nie zostały jeszcze zgłoszone do publikacji, są prezentowane na europejskim kongresie mikrobiologii i chorób zakaźnych.

Chociaż Vankeerberghen powiedziała, że ''nie było innych opublikowanych przypadków'' podobnych koinfekcji, dodała, że ''zjawisko jest prawdopodobnie niedoceniane''.

Wynika to z ograniczonych testów pod kątem podejrzanych wariantów, powiedziała badaczka, wzywając do zwiększenia wykorzystania szybkich testów PCR do wykrywania znanych wariantów.

Źródło: theguardian.com