Obserwuj w Google News

Kobieta "umarła" 10 razy w ciągu 19 lat. Wszystko przez rzadką chorobę

2 min. czytania
16.08.2022 10:12
Zareaguj Reakcja

63-letnia emerytowana nauczycielka "umarła" 10 razy w ciągu 19 lat. Z powodu rzadkiej choroby u kobiety wielokrotnie dochodziło do zatrzymania akcji serca. Dzięki maleńkiemu defibrylatorowi serce było ponownie "uruchamiane". Sprawdź, na czym polega kardiomiopatia przerostowa. Dowiedz się, jakie są objawy choroby.

Choroba serca
fot. Shutterstock

Mówi się, że koty mają dziewięć żyć, a pewna kobieta z USA ma ich aż 10. 63-letnia emerytowana nauczycielka choruje na kardiomiopatię przerostową (HCM) – chorobę mięśnia sercowego. Choroba była kiedyś częstą przyczyną nagłych śmierci. Obecnie można ją kontrolować za pomocą specjalnego urządzenia.

W 2003 roku, gdy lekarze zdiagnozowali chorobę, kobieta została wyposażona w niewielki kardiowerter-defibrylator (ICD) – urządzenie, które uruchamia serce, jeśli przestanie ono pracować. Urządzenie uratowało życie Amerykance 10 razy w ciągu 19 lat. Za każdym razem, gdy dochodziło do zatrzymania akcji serca, kobieta traciła przytomność. Najdłuższy okres, na który serce się "wyłączyło" trwał 18 sekund. Za każdym razem urządzeniu udało się pobudzić serce do dalszej pracy.

W artykule opublikowanym w "The American Journal of Cardiology" lekarze opisali ten przypadek jako "ekstremalny przykład" na to, jaką moc mają te małe maszyny, które są wielkości pudełka zapałek.

Urządzenie Wprowadza się chirurgicznie pod skórę, zwykle w przestrzeni tuż pod obojczykiem. Cienkie przewody łączą kardiowerter-defibrylator z sercem, dzięki czemu możliwa jest kontrola tętna i rytmu serca. Jeśli kardiowerter-defibrylator wykryje niebezpieczną zmianę rytmu serca, wyśle serię impulsów elektrycznych o niskim napięciu w szybkim tempie, by skorygować "błąd". W skrajnych przypadkach działa jak defibrylator, wysyłając duże impulsy elektryczne, aby serce ponownie zaczęło bić.

Dwaj bracia kobiety zmarli na tę chorobę, gdy mieli zaledwie 20 i 34 lata. Rozpoznano ją też u jej syna, który również otrzymał kardiowerter-defibrylator.

Kardiomiopatia przerostowa - objawy mogą wystąpić w każdym wieku

Kardiomiopatia przerostowa (HCM) charakteryzuje się samoistnym, zazwyczaj asymetrycznym przerostem lewej komory serca pod postacią uogólnionego lub odcinkowego pogrubienia ściany lewej komory, przy nieposzerzonej jamie lewej komory serca. Dochodzi do tego w wyniku mutacji w genach kodujących białka sarkomeru. Choroba często występuje rodzinnie.

Objawy kardiomiopatii przerostowej mogą pojawić się w różnym wieku, zarówno we wczesnym dzieciństwie w wieku dojrzałym i podeszłym. U niektórych przez długi czas utrzymuje się stabilny przebieg choroby, niektórzy ludzie nie wiedzą, że chorują na tak poważną chorobę - część chorych jest zagrożonych wystąpieniem powikłań takich jak: nagły zgon sercowy, udar mózgu i niewydolność serca.

Objawy, które mogą towarzyszyć kardiomiopatii przerostowej:

  • duszność wysiłkowa (brak tchu np. po wejściu po schodach),
  • ograniczenie tolerancji wysiłku fizycznego (często towarzyszy temu ból w klatce piersiowej),
  • zawroty głowy,
  • omdlenia i stany bliskie omdlenia,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca,
  • nadmierna potliwość,
  • szarzenie wokół ust u małych dzieci.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk, journals.viamedica.pl