,

Czterolatka przymierzała buty na gołą stopę i dostała sepsy

04.09.2018 11:51

Sepsa to zakażenie, które zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Czteroletnia dziewczynka zachorowała na sepsę po przymierzeniu butów w sklepie na gołą stopę. Jej mama przestrzega przed takim zachowaniem.

Dziecko przymierza buty
fot. Shutterstock

4-letnia Sienna Rasul, mała dziewczynka z Wielkiej Brytanii, zachorowała na posocznicę (sepsę), gdy przymierzyła buty w sklepie na gołą stopę. Zdaniem lekarzy zagrażające jej życiu bakterie dostały się najprawdopodobniej do organizmu dziewczynki przez otwartą ranę na stopie.

Jej mama, Jodie Thomas, opublikowała post na Facebooku, w którym przestrzega innych rodziców przed takim działaniem:

„Do wszystkich rodziców: załóż skarpetki dziecku, zanim przymierzysz mu nowe buty. Nie zrobiłam tego, a to może być wynik infekcji rozprzestrzeniającej się w ciele mojej córki. Nie wiesz, kto przymierzał wcześniej te buty!” I dodała: „Kto by pomyślał, że przymierzenie nowych butów może sprawić, że ktoś będzie tak chory. Zawsze noś przy sobie parę zapasowych skarpet!”.

Zdjęcia, które mama Rasul dołączyła do postu, są wstrząsające.

Objawy sepsy pojawiły się u dziewczynki kilka godzin po wizycie w sklepie obuwniczym. Rasul płakała z bólu, zaczęła gorączkować, pojawiła się dziwna zmiana na stopie. Mama natychmiast zawiozła ją do szpitala Prince Charles Hospital w Walii, gdzie lekarze zdiagnozowali sepsę. Istniało ryzyko amputacji, ale na szczęście lekarzom udało się oczyścić ranę z ropy, a włączona antybiotykoterapia zadziałała. Dziewczynka musiała być hospitalizowana przez 5 dni.

Mama dziewczynki powiedziała dziennikarzom, że zwykle zakłada Rasul skarpetki, ale jest lato, więc mała miała sandały.

Posocznica, inaczej sepsa, to zespół objawów będących reakcją organizmu na zakażenie, które może być wywołane przez wirusy, bakterie oraz grzyby. Choroba ta rozwija się bardzo szybko, kaskadowo i może uszkodzić wiele narządów, prowadząc do ich niewydolności. Posocznicę powodują najczęściej bakterie ropotwórcze – gronkowce, paciorkowce, meningokoki, pałeczki jelitowe; rzadziej – inne bakterie, wirusy i grzyby.

Ta historia powinna być przestrogą dla innych osób, nie tylko dzieci. Butów w sklepach nie powinno się przymierzać na gołą stopę, bo istnieje ryzyko zakażenia grzybicą paznokci i stóp oraz brodawkami stóp (tzw. kurzajkami).

Choroby zakaźne skóry, do których należą między innymi grzybica, drożdżyca, brodawki stóp, wszawica oraz świerzb, rozprzestrzeniają się przez bezpośredni kontakt. Ryzyko, że dojdzie do zakażenia w ten sposób, np. w trakcie przymierzania obuwia lub odzieży, jest niewielkie. Jednak we wszystkich podręcznikach do dermatologii wymienia się jako źródło zakażenia między innymi obuwie i skarpetki.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: Facebook/ Newsweek
-----------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk

Logo radiozet Dzieje się