,

Chłopiec urodził się bez członka. Lekarze postanowili zmienić mu płeć

18.10.2022 14:41

W Iranie przyszedł na świat chłopiec, który nie miał wykształconego członka, a jego jądra były schowane wewnątrz ciała. Chłopczyk oddawał mocz przez odbyt. Lekarze podjęli kontrowersyjną decyzję, by zignorować płeć dziecka i przeprowadzić operację kształtującą pochwę. 

Noworodek
fot. Shutterstock

Stan chłopca urodzonego w Iranie, nazywany afalią, jest niezwykle rzadki. Uważa się, że występuje tylko w jednym przypadku na 30 milionów urodzeń. W literaturze medycznej udokumentowano mniej niż 100 takich przypadków. 

Chłopiec urodził się w dobrym stanie ogólnym. Nie miał jednak członka, choć posiadał nienaruszoną mosznę i dwa jądra. Mocz oddawał przez odbyt w wyniku niezwykłej wady. Specjalistyczne badania przeprowadzone kilka miesięcy po jego urodzeniu pozwoliły lekarzom ustalić, jak działa jego unikalny układ moczowy. Ujawniono przetokę, czyli nieprawidłowe połączenie między pęcherzem a odbytnicą.

Zazwyczaj w takich przypadkach chirurgicznie tworzy się członka w procedurze zwanej falloplastyką (rekonstrukcja prącia). Jednak w tym przypadku medycy podjęli kontrowersyjną decyzję o korekcie płci i przeprowadzeniu operacji feminizacji w celu utworzenia pochwy. Zalecono również terapię estrogenową w okresie dojrzewania, aby powstrzymać zmiany, takie jak rozwój zarostu i pogłębienie głosu. Lekarze z Zahedan University of Medical Sciences nie poinformowali jednak, czy chłopiec przeszedł już operację.

Przypadek chłopca opisano na łamach czasopisma "Radiology Case Reports".

Afalia, czyli brak prącia 

Afalia to wada genetyczna charakteryzująca się brakiem męskich narządów kopulacyjnych. Choć dokładna przyczyna afalii pozostaje nieznana, to uważa się, że wada rozwojowa może mieć związek zaburzeniem formowania się wyrostka fallicznego płodu, czyli zawiązka prącia między 3. a 6. tygodniem ciąży.

Afalia była w przeszłości uważana za usprawiedliwienie dla przydzielania i wychowywania genetycznie męskiego niemowlęcia jako dziewczynki za sprawą przestarzałej teorii z lat 50., która głosiła, że płeć to konstrukt społeczny i dziecko może zostać wychowane w określonej płci, niezależnie od genetyki lub chemii mózgu. Teoria wychowania została w dużej mierze porzucona, a przypadki prób wychowania dzieci w ten sposób okazały się nieudane i krzywdzące. Obecnie w przypadkach, gdy u noworodka stwierdza się wykształcone jądra, zaleca się przypisanie płci męskiej i chirurgiczne wytworzenie prącia.

Ponad połowa pacjentów z afalią ma anomalie towarzyszące, w tym wady układu moczowo-płciowego i przewodu pokarmowego oraz inne wady rozwojowe.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk, ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com

Logo radiozet Dzieje się