Obserwuj w Google News

Zjadł miód i trafił do szpitala. Ten składnik może być niebezpieczny

2 min. czytania
09.11.2021 13:37
Zareaguj Reakcja

Po zjedzeniu miodu pięcioletni chłopiec zaczął mieć duszności, źle się czuł, a po kilkudziesięciu minutach nie mógł oddychać. Dziecko doznało wstrząsu anafilaktycznego, którego konsekwencje mogły być śmiertelne. Wszystko przez jeden składnik znajdujący się w miodzie. 

Miód
fot. Shutterstock
  1. Alergia na pyłek pszczeli
  2. Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Pięciolatek z Włoch doznał zagrażającej życiu reakcji alergicznej po zjedzeniu miodu rzemieślniczego.

Przypadek chłopca został opisany przez lekarzy ze szpitala Guglielmo da Saliceto w Piacenzie, którzy ostrzegli przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z produktem rzemieślniczym, który nie zawsze jest odpowiednio opisany pod względem składników i alergenów.

To pierwszy odnotowany na świecie przypadek anafilaksji wywołanej miodem u dziecka w wieku poniżej sześciu lat.

Alergia na pyłek pszczeli

Po zjedzeniu miodu chłopiec zaczął mieć trudności z oddychaniem, a na jego ciele pojawiła się pokrzywka. Gdy dziecko miało problemy z oddychaniem i jego stan wyraźnie się pogorszył, zostało przewiezione do szpitala. 

Testy wykazały, że chłopiec nie był uczulony na miód, który jadł już wcześniej wielokrotnie. Wstrząs anafilaktyczny rozwinął się z powodu alergii na pyłek pszczeli, którego w miodzie rzemieślniczym było znacznie więcej, niż w ''zwykłym'' miodzie.

Alergia na pyłek pszczeli występuje rzadko, zwykle u osób, które spożywają pyłek pszczeli w formie suplementów diety.

Miód rzemieślniczy jest zwykle produkowany w mniejszych partiach niż komercyjne miody dostępne w supermarketach i nie jest tak silnie przetwarzany, pasteryzowany ani filtrowany, jak sklepowe miody. Dla wielu osób to zaleta, bo miód domowy, rzemieślniczy ma zwykle więcej właściwości zdrowotnych, ale może zawierać też więcej pyłku pszczelego. 

Na ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej po spożyciu pyłku pszczelego narażone są osoby, u których w przeszłości wystąpił już wstrząs, lub które doświadczają reakcji alergicznych na inne produkty, rośliny, trawy. W przypadku 5-latka wstrząs anafilaktyczny wystąpił w czasie, gdy dziecko chorowało na katar sienny.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Anafilaksja to silna, nieprzewidziana reakcja organizmu, którą wywołuje zetknięcie z alergenem. Najcięższą postacią anafilaksji jest wstrząs anafilaktyczny, który bezpośrednio zagraża życiu człowieka.  

Objawy anafilaksji pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku lub kilkunastu minut od zetknięcia z alergenem. Symptomy pojawiają się gwałtownie i szybko narastają. Po zetknięciu z alergenem może wystąpić silna reakcja, która obejmuje skórę, błonę śluzową, układ oddechowy, pokarmowy i krążenia.

Do najczęstszych objawów wstrząsu anafilaktycznego zalicza się:

  • rumień, pokrzywkę i świąd skóry;
  • obrzęk warg i języka;
  • duszność, świszczący oddech, suchy kaszel, chrypka, świst wdechowy;
  • wodnisty katar;
  • nudności i wymioty;
  • biegunkę, bóle brzucha;
  • spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia rytmu serca;
  • zawroty głowy, bóle głowy, utratę przytomności.

Gdy wystąpią objawy wstrząsu anafilaktycznego, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie i podać adrenalinę. 

Źródło: dailymail.co.uk; pasieka24.pl