,

7-latka ma raka piersi i jest po mastektomii. "To najmłodsza pacjentka"

08.02.2023 11:26

Ma zaledwie 7 lat, a już przeszła operację usunięcia piersi i ciężkie leczenia onkologiczne. Dziewczynka z Chile uważana jest za najmłodszą osobę, u której kiedykolwiek zdiagnozowano raka piersi. 

Rak piersi u dziecka
fot. Shutterstock

Brytyjski "The Mirror" opisuje historię małej dziewczynki z rakiem piersi, która uważana jest za najmłodszą pacjentkę z tym nowotworem. Matka dziewczynki po raz pierwszy zauważyła mały guzek w piersi córki podczas kąpieli, gdy dziewczynka miała pięć lat. Dwa lata później potwierdzono, że jest to rak piersi, później przeszła operację usunięcia zmienionej tkanki (mastektomię).

- Podczas suszenia i nakładania kremu zauważyłam mały guzek pod jej sutkiem. Lekarz powiedział mi, że to nie jest normalne i że będzie się powiększać, jeśli zostanie pozostawione na długi czas, ale nigdy mi nie powiedział, że do tego dojdzie. Moja córka jest teraz okaleczona i muszę z tym żyć - powiedziała mama 7-latki.

Rodzina czeka obecnie na wyniki badań, aby dowiedzieć się, czy guz zaczął dawać przerzuty. Jeśli stan dziewczynki się nie poprawi, rodzina wyjedzie do Barcelony, gdzie przyjmują specjaliści, którzy mają doświadczenie w leczeniu młodych pacjentów z rakiem. Felipe Tagle, prezes Chilijskiego Stowarzyszenia Pacjentów Onkologicznych, przyznał, że wielu lekarzy nie chciało podjąć się leczenia dziewczynki ze względu na młody wiek.

Objawy raka piersi. Na co zwrócić uwagę?

Rak piersi (sutka) to nowotwór złośliwy, który wywodzi się z nabłonka gruczołu sutkowego. Objawy raka piersi zależą głównie od jego stadium zaawansowania. Na wczesnym etapie rak piersi nie daje zazwyczaj żadnych objawów. Zwykle rozpoznawany jest jako twardy guzek w piersi podczas samobadania lub badania w gabinecie lekarskim (wyczuwalny jest przez dotyk).

Objawy raka pojawia się zazwyczaj w miarę zaawansowania choroby. Należy zwrócić uwagę na:

  • wyczuwalny guz w piersi;
  • zmiana kształtu piersi, jej wielkości, obrysu i napięcia skóry wokół piersi;
  • wciągnięcie brodawki sutkowej – występujące nagle;
  • wciągnięcie skóry piersi;
  • pojawienie się zmian w obrębie skóry piersi lub zmian w obrębie skóry brodawki – zaczerwienienie, wgłębienia, usztywnienia skóry;
  • wyciek z brodawki sutkowej;
  • owrzodzenie brodawki lub skóry piersi;
  • ból piersi bez uchwytnych przyczyn;
  • obraz przypominający skórkę pomarańczy;
  • świąd lub pieczenie brodawki sutkowej.

Rozwijającemu się rakowi towarzyszy w wielu przypadkach powiększenie pachowych węzłów chłonnych objawiające się jako wyczuwalna obecność twardych guzków pod pachą, co świadczy zwykle o wystąpieniu przerzutów do węzłów chłonnych. W dalszych etapach występuje powiększenie węzłów szyjno-nadobojczykowych.