,

5-latek połknął 40 gum do żucia. Bezoar zajmował 25% żołądka

29.05.2023 11:56

Chłopiec żuł i połykał gumy, aż skończyło się opakowanie. 5-latek połknął w sumie 40 gum. Powstała masa zajęła dużą część żołądka i wywoływała ból oraz biegunkę. Lekarze musieli szybko interweniować.

JEM Reports
fot. JEM Reports

5-letni chłopiec bez istotnej historii medycznej w przeszłości przyjechał na oddział ratunkowy (SOR) z bólem brzucha i biegunką. Matka pacjenta poinformowała medyków, że chłopczyk zjadł całą paczkę zawierającą około 40 sztuk bezcukrowej gumy. 5-latek przez chwilę żuł gumę, a potem ją połykał, następnie żuł kolejną gumę i połykał, aż cała paczka się skończyła. Chłopiec odczuwał bóle brzucha i miał luźne stolce, ale zjadł śniadanie bez wymiotów, nie miał też gorączki.

Zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej wykazało gazy w jelicie, rozdęcie żołądka i obecność masy w okrężnicy. Na podstawie wywiadu dotyczącego spożywania dużej ilości gumy do żucia ustalono, że było to prawdopodobnie spowodowane bezoarem (masa powstała z niestrawionych substancji) i zalecono wykonanie diagnostyczno-leczniczej gastroskopii. Okazało się, że bezoar wypełniał około 25% żołądka. Masę usunięto przez przełyk. W drugiej dobie hospitalizacji pacjent skarżył się na ból gardła z powodu zabiegu, ale dobrze znosił picie i jedzenie. Chłopiec został wypisany do domu, nie stwierdzono żadnych powikłań.

Bezoar JEM Reports
fot.

Źródło: Chewing gum Bezoar in a pediatric patient - Chizite Iheonunekwu, Calvin Jackson, Kara Weichler, Erin L. Simon, Oscar N. Emihe. JEM Reports, Available online 21 May 2023, 100036. https://doi.org/10.1016/j.jemrpt.2023.100036 

logo Tu się dzieje