,

16-latkę bolał brzuch. W żołądku znaleziono kulę z włosów i wykładziny

30.05.2023 09:47

Nastolatkę od dwóch lat bolał brzuch. Miała też nudności, zaparcia, ciągle źle się czuła. Lekarze byli zszokowani, gdy odkryli przyczynę problemów. W żołądku dziewczyny wykryto ogromną masę z włosów pochodzących z głowy, włosia ze szczotki i przędzy dywanowej. 

Annals of Medicine and Surgery
fot. Annals of Medicine and Surgery

16-latka została skierowana do poradni chirurgicznej z ostrym bólem w nadbrzuszu. Ból zaczął się pojawiać 2 lata wcześniej, towarzyszyły mu nudności, przerywane wymioty, hipertermia (stan podwyższonej temperatury organizmu), niestrawność i zaparcia. Rodzice dziewczyny opisali, że miała ona nawyk ciągnięcia i żucia włosów na głowie, a także włosia ze szczotki i przędzy dywanowej.

Czym jest bezoar?

Bezoar to zbiór niestrawnego materiału znajdujący się w jelicie lub żołądku, który jest na tyle duży, że nie może przejść przez układ pokarmowy. Dużych rozmiarów masa blokuje układ pokarmowy lub zalega w żołądku i może być zagrożeniem dla życia człowieka.

Pacjentka nie miała wcześniejszej żadnej historii medycznej, nie miała też problemu z alkoholem lub substancjami psychoaktywnymi. W badaniu przedmiotowym stwierdzono twardą masę w okolicy nadbrzusza oraz objawy ostrego brzucha z tkliwością i bólem podczas ucisku. Na skórze głowy w okolicy czołowej i ciemieniowej występowały obszary pozbawione włosów. Wykonano tomografię komputerową, która wykazała, że żołądek był rozdęty i wypełniony dużą, stałą masą.

Następnie przeprowadzono endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopię), która ujawniła dużą masę trichobezoaru w żołądku, której nie można było usunąć podczas badania. W związku z tym pacjentka została poddana pilnej laparotomii. Usunięto gigantyczną masę z żołądka, która wywoływała przykre objawy przez ponad dwa lata. 16-latka przebywała w szpitalu przez 5 dni, po czym została wypisana do domu w stanie ogólnym dobrym.

Annals of Medicine and Surgery
fot. Annals of Medicine and Surgery

Źródło: Trichobezoar from bristles brush and Carpet yarn requiring emergency laparotomy. Case report - Kusay Ayoub, Abdelaziz Alibraheem, Esraa Masri, Amira Kazan, Samer Rajab Basha, Mahmoud Hamoud, Nihad Mahli. Annals of Medicine and Surgery, Volume 63, March 2021, 102192. doi.org/10.1016/j.amsu.2021.102192 

logo Tu się dzieje