Oceń
14-latek zgłosił się na SOR z powodu utrzymujących się od trzech dni zaparć i silnych bólów brzucha. Pacjent powiedział, że spożył dużą ilość nasion (ziaren) słonecznika bez usuwania łusek. Wcześniej zgłosił się do innego szpitala, gdzie podano mu środki przeczyszczające i wykonano lewatywę doodbytniczą, ale nie zaobserwowano poprawy stanu zdrowia. Badanie fizykalne jamy brzusznej wykazało tkliwość podczas dotyku. Podczas badania odbytu wykryto przednią szczelinę (pęknięcie). Podstawowe badania laboratoryjne były w normie.
Wykonano kolonoskopię, a podczas badania uderzono w ogromną masę. Kula z nasion i łusek słonecznika zajmowała całą odbytnicę i sięgała połączenia odbytniczo-esiczego. Zastosowano irygację dużą objętością wody i masa została rozbita na kawałki. Część masy usunięto specjalnymi szczypcami, jednak łuski były bardzo ostre i raniły ściany jelita. Pacjent był przytomny i nie mógł dłużej tolerować tego procesu. Po konsultacji z zespołem anestezjologicznym w sedacji wykonano ręczne usunięcie bezoaru. Duża ilość łusek została usunięta ręcznie, reszta rozbita na kawałki, ale jedna trzecia masy pozostała w świetle odbytnicy. Błona śluzowa była obrzęknięta i zaczerwieniona z powodu przedłużonego zaklinowania i ucisku światła przez kał. Kanał przy odbycie był blady, co wskazywało na niedokrwienie.
Choremu zaordynowano stosowanie czopków oraz leków na zmienioną chorobowo okolicę i wypisano do domu. Zalecono mu dalsze badania laboratoryjne i wizytę u lekarza. Nic nie wiadomo na temat dalszych losów pacjenta oraz jego rekonwalescencji.
Źródło: Endoscopically managed sunflower bezoar - Samih Hwalla, Elias Saikaly, Melissa Kyriakos Saad, Ihab El Hajj (Saint George Hospital University Medical Center, Beirut, Lebanon). Laparoscopic, Endoscopic and Robotic Surgery, Volume 3, Issue 2, June 2020, Pages 48-51. doi.org/10.1016/j.lers.2020.03.003
Oceń artykuł