,

14-latek czuł ogromny ból. W jelicie wykryto kulę z ziaren słonecznika

02.06.2023 09:07

Ta historia to przestroga dla wszystkich wielbicieli ziaren słonecznika. Te drobne nasionka mogą skutecznie zablokować układ pokarmowy. Przekonał się o tym nastolatek, który zjadł nasiona razem z łuskami, a po kilku dniach zgłosił się do szpitala z powodu silnego bólu brzucha i problemów z wypróżnianiem. Wymagał pilnej operacji.

Laparoscopic, Endoscopic and Robotic Surgery
fot. Laparoscopic, Endoscopic and Robotic Surgery

14-latek zgłosił się na SOR z powodu utrzymujących się od trzech dni zaparć i silnych bólów brzucha. Pacjent powiedział, że spożył dużą ilość nasion (ziaren) słonecznika bez usuwania łusek. Wcześniej zgłosił się do innego szpitala, gdzie podano mu środki przeczyszczające i wykonano lewatywę doodbytniczą, ale nie zaobserwowano poprawy stanu zdrowia. Badanie fizykalne jamy brzusznej wykazało tkliwość podczas dotyku. Podczas badania odbytu wykryto przednią szczelinę (pęknięcie). Podstawowe badania laboratoryjne były w normie.

Laparoscopic, Endoscopic and Robotic Surgery
fot. Laparoscopic, Endoscopic and Robotic Surgery

Wykonano kolonoskopię, a podczas badania uderzono w ogromną masę. Kula z nasion i łusek słonecznika zajmowała całą odbytnicę i sięgała połączenia odbytniczo-esiczego. Zastosowano irygację dużą objętością wody i masa została rozbita na kawałki. Część masy usunięto specjalnymi szczypcami, jednak łuski były bardzo ostre i raniły ściany jelita. Pacjent był przytomny i nie mógł dłużej tolerować tego procesu. Po konsultacji z zespołem anestezjologicznym w sedacji wykonano ręczne usunięcie bezoaru. Duża ilość łusek została usunięta ręcznie, reszta rozbita na kawałki, ale jedna trzecia masy pozostała w świetle odbytnicy. Błona śluzowa była obrzęknięta i zaczerwieniona z powodu przedłużonego zaklinowania i ucisku światła przez kał. Kanał przy odbycie był blady, co wskazywało na niedokrwienie.

Choremu zaordynowano stosowanie czopków oraz leków na zmienioną chorobowo okolicę i wypisano do domu. Zalecono mu dalsze badania laboratoryjne i wizytę u lekarza. Nic nie wiadomo na temat dalszych losów pacjenta oraz jego rekonwalescencji.

Źródło: Endoscopically managed sunflower bezoar - Samih Hwalla, Elias Saikaly, Melissa Kyriakos Saad, Ihab El Hajj (Saint George Hospital University Medical Center, Beirut, Lebanon). Laparoscopic, Endoscopic and Robotic Surgery, Volume 3, Issue 2, June 2020, Pages 48-51. doi.org/10.1016/j.lers.2020.03.003

logo Tu się dzieje