Kolejna fala grypy i covid za pasem. Kiedy? Są nowe zakażenia Krakenem

31.01.2023 10:22

Eksperci podkreślają, że w tym sezonie zachorowań najpewniej czeka nas jeszcze jeden szczyt zachorowań na grypę. Również wtedy może nastąpić kolejny wzrost zachorowań na COVID-19. Takie są przewidywania polskiego ministerstwa zdrowia, o których poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, nadal zachęcając do szczepień.

Kiedy kolejna fala grypy i covid?
fot. Shutterstock

Choć jesteśmy dopiero po szczycie zachorowań na grypę, który miał miejsce w końcówce grudnia i na początku stycznia, to eksperci podkreślają, że być może czeka nas kolejna fala tych zakażeń. Informując o spodziewanym terminie zwiększonych zachorowań, wiceszef resortu zdrowia podkreślił jednak, że „na razie to są tylko prognozy”.

Kiedy kolejny szczyt zachorowań na grypę?

Jak szacuje ministerstwo, kolejnej fali zachorowań możemy się spodziewać za około miesiąc. – To mniej więcej, według prognoz, będzie początek marca. Ale także wtedy może nastąpić kolejny wzrost zachorowań na COVID-19. Te dwie infekcje mogą się zbiec w tym samym czasie – zauważył wiceminister, który był gościem Polskiego Radia.

Minister zastrzega, że nie chciałby, by te prognozy się sprawdziły, ale i tak zachęca, by poważnie pomyśleć o szczepieniach na grypę. Wciąż jest jeszcze czas. – Sezon grypowy trwa do końca marca, więc warto to zrobić – powiedział Kraska. Przypomniał, że dotąd w Polsce na grypę zaszczepiło się tylko 809 tys. osób. – To naprawdę jest bardzo marny wynik – ocenił, dodając, że według danych w Polsce tygodniowo umiera 15 osób zakażonych wirusem grypy.

Sezon grypowy w pełni. Ile jest zachorowań?

Od 1 do 22 stycznia br. zanotowano w Polsce ponad 750 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń, czyli tyle, ile w tym samym czasie w grudniu 2022 r. W grudniowych zestawieniach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego z 2022 r. widać było, że w kolejnych tygodniach przybywało zachorowań.

NIZP-PZH informował, że od 1 do 7 grudnia ub.r. było 187 067 przypadków grypy i jej podejrzeń; od 8 do 15 grudnia – 266 620, a od 16 grudnia do 22 grudnia – 296 964. Łącznie to 750 651.

W styczniu widać, że z każdym kolejnym tygodniem zachorowań jest mniej. Dane NIZP-PZH mówią, że od 1 do 7 stycznia br. było 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń, od 8 do 15 stycznia – 252 837, a od 16 do 22 stycznia – 194 336. Łącznie to 753 810. (W grudniu 2022 r. w tym samym okresie zachorowań było 750 651).

Kraken w Polsce. Są nowe przypadki zakażeń

O ile do niedawna informowano o dwóch przypadkach zakażenia subwariantem XBB.1.5 Omikrona, to w Polsce zakażeń jest już więcej – powiedział w wywiadzie dla Wirtualnej Polski minister zdrowia Adam Niedzielski. – Mamy pierwsze siedem przypadków wariantu XBB.1.5 koronawirusa, czyli popularnego Krakena. Na dziś COVID-19 nie stanowi jednak dla Polski zagrożenia,nawet w wersji XBB.1.5 – powiedział.

Minister zapewnił, że resort monitoruje sytuację epidemiczną w państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością tego wariantu, szczególnie w Wielkiej Brytanii i USA. – Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy – wskazał szef resortu zdrowia. I dodał, że choć Kraken rozprzestrzenia się szybciej niż inne subwarianty Omikrona, to w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje ciężkiego przebiegu choroby.

Kilka dni temu wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do pierwszych potwierdzonych w Polsce zakażeń Krakenem, powiedziała, że podejrzewa, że przypadków jest znacznie więcej niż te zgłoszone, bo w naszym kraju mało się testuje. Niewiele jest więc próbek przeznaczanych do genotypowania. Wskazała, że przebieg zakażenia XBB.1.5 jest podobny do wcześniejszych podwariantów Omikrona.

Minionej doby badania potwierdziły 989 zakażeń koronawirusem, w tym 242 ponowne. Zmarło 12 osób z COVID-19. Tydzień temu było 687 zakażeń koronawirusem, w tym 165 ponownych. Zmarło 15 osób.

Źródło: PAP/Agata Zbieg, Katarzyna Lechowicz-Dyl / Wirtualna Polska