Obserwuj w Google News

Stan podgorączkowy to nie gorączka. Kiedy występuje?

2 min. czytania
08.11.2018 17:54
Zareaguj Reakcja

Stan podgorączkowy to nie choroba, a objaw. Może wskazywać na infekcje, zaburzenia hormonalne, ale może być także wynikiem wysiłku fizycznego. Choć podwyższona temperatura nie wymaga interwencji, to należy ją monitorować. Temperatura wyższa niż 37,9°C świadczy już bowiem o gorączce. Sprawdź, kiedy może wystąpić stan podgorączkowy.

Stan podgorączkowy
fot. Shutterstock

Stan podgorączkowy to nie gorączka, a stan, gdy nieco podwyższona jest temperatura ciała. Stan podgorączkowy występuje bardzo często i nie zawsze związany jest z infekcją.

Przyjmuje się, że punktem wyjścia jest pomiar temperatury pod pachą, a prawidłowa jej wartość wynosi 36,6°C. Temperatura powyżej normy uznawana jest za stan podgorączkowy, natomiast temperatura powyżej 38,0°C to gorączka.  

Trzeba pamiętać, że warunkiem bezwzględnym „starannego” pomiaru jest silne ściśnięcie przez chorego termometru pod pachą i odpowiednio długi czas pomiaru – w termometrach elektronicznych pomocna bywa sygnalizacja dźwiękowa.

Za stan podgorączkowy uważa się zakres: 37,1–38,0°C.

Stan podgorączkowy: przyczyny

Temperatura ciała nie jest stała, a wciąż się zmienia. Zależna jest na przykład od cyklu miesiączkowego u kobiet, wysiłku fizycznego czy kondycji organizmu. Na temperaturę ciała wpływają też skrajne temperatury powietrza, zimny prysznic czy gorąca kąpiel.

Fizjologicznie stan podgorączkowy jest częsty w czasie ciąży i w drugiej fazie cyklu miesięcznego, a także w wysiłku fizycznym i silnych emocjach, gdy działa układ sympatyczny. 

U większości ludzi w związku z dobowym cyklem aktywności życiowej temperatura ciała jest wyższa po południu niż rano (tradycyjna wartość 36,6°C odnosi się z reguły do pomiaru porannego), najwyższa wieczorem, a najniższa w nocy, gdy pogrążeni jesteśmy w fazie REM snu.

Stan podgorączkowy towarzyszy wielu chorobom – od infekcji wirusowych i bakteryjnych, po zaburzenia hormonalne i nowotwory. 

Podwyższona temperatura może być objawem:

Stan podgorączkowy: leczenie

Stanu podgorączkowego się nie leczy. Nie należy na siłę „zbijać” podwyższonej temperatury, a jedynie obserwować, czy nie rozwinie się gorączka. Wzrost temperatury jest naturalnym objawem obrony organizmu prawidłowo reagującego na zakażenie, przegrzanie i inne bodźce.

Gdy temperatura ciała jest podwyższona, ulgę przyniesie letni prysznic lub chłodny kompres na czoło.

Jeśli stan podgorączkowy przerodzi się w gorączkę, można zastosować leki z paracetamolem, ibuprofenem czy kwasem acetylosalicylowym. Wysoka i niedająca się złagodzić gorączka wymaga jednak konsultacji z lekarzem.

Objawem niepokojącym i wymagającym konsultacji z lekarzem jest przedłużający się stan podgorączkowy. 

Zobacz także

Źródło: mp.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk