Obserwuj w Google News

Gałganek Aliny, czyli domowy sposób na pierwsze objawy przeziębienia

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
25.09.2019 12:59
Zareaguj Reakcja

„Gałganek Aliny” to małe, czosnkowe zawiniątko, które może pomóc w walce z pierwszymi objawami przeziębienia: katarem, bolącymi zatokami. Recepturę, znaną i stosowaną od dawna przez nasze babki i prababki, przypomniał Pan Tabletka, czyli mgr farm. Marcin Korczyk, autor popularnego bloga.

Czosnek na objawy przeziębienia
fot. Shutterstock

Kim jest tajemnicza Alina?

Tajemnicza Alina to nic innego jak allina, czyli sulfotlenek S-alkilocysteiny. Jest to związek chemiczny, który jest w czosnku, a w momencie jego krojenia lub miażdżenia zmienia się w allicynę. To właśnie ona odpowiada za charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach czosnku. Choć ten zapach nie jest przyjemny dla naszych nozdrzy, to warto go znieść ze względu na właściwości allicyny, która, współdziałając z innymi związkami, takimi jak garlicyna, tioglikozydy skordyniny A i B, olejek czy siarczki, działa jak naturalny antybiotyk i doskonale sobie radzi z walce z drobnoustrojami. Podsumowując, sekretem gałganka Aliny jest zapach, a metodą leczenia – aromaterapia czosnkiem.

Jak przygotować gałganek Aliny?

Potrzebujesz:

  • główkę czosnku (około 6 ząbków),
  • dzianinową gazę metrową lub 2 gaziki o wymiarach 10 × 10,
  • sznurek lub nitkę, gumkę recepturkę.

Najpierw posiekaj lub zmiażdż czosnek, aby uwolnić allicynę. Przełóż czosnek na środek gazy i zawiń go nią dokładnie, tak aby nic nie wypadło. Końcówki zawiąż, a potem jeszcze zabezpiecz gumką recepturką lub sznurkiem. Pan Tabletka radzi również, że powstały gałganek pokropić olejkiem eterycznym, by wzmocnić jego działanie eteryczne.

Gdzie umieścić gałganek Aliny?

Takie zawiniątko należy trzymać w bezpiecznej odległości od oczu i nosa, czyli jakieś 2-3 metry od głowy chorego, zwłaszcza gdy jest nim małe dziecko. Zapach gałganka Aliny jest tak intensywny, że mimo tej odległości z pewnością zadziała. Zawiniątko z czosnkiem absolutnie nie powinno być w zasięgu dłoni dziecka. Szczególną ostrożność powinny zachować również alergicy oraz osoby, które cierpią na nadreaktywność oskrzeli, astmę lub duszność.

Źródło: Blog Pan Tabletka