Obserwuj w Google News

To grypa czy przeziębienie? Rozpoznaj objawy

Aleksandra Supryn
2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
13.11.2015 13:03
Zareaguj Reakcja

Grypa czy przeziębienie? Oto jest pytanie. Obu chorobom towarzyszą podobne objawy – ból gardła, katar, kaszel, osłabienie i złe samopoczucie, ale przeziębienie przebiega lżej i nie pozostawia po sobie śladu. Grypa natomiast to choroba znacznie poważniejsza. Objawy grypy mogą być bardzo nasilone, a sama choroba, szczególnie nieleczona, może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Sprawdź, jak odróżnić grypę od przeziębienia.

To grypa czy przeziębienie? Rozpoznaj objawy
fot. Shutterstock

Przeziębienie i grypa to dwie różne choroby, choć są często ze sobą mylone.

PRZEZIĘBIENIE to często występujące wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane zazwyczaj przez koronawirusy i rynowirusy. Przeziębienie dotyczy zazwyczaj nosa i gardła i objawia się katarem, kaszlem i bólem gardła. 

Przeziębienia występują zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym i ustępują samoistnie w ciągu ok. 7-10 dni, zazwyczaj bez powikłań. Leczenie przeziębienia polega przede wszystkim na odpoczynku i łagodzeniu objawów bólu gardła, kaszlu czy kataru.

Wirusów wywołujących przeziębienie jest tak dużo, że do tej pory nie udało się stworzyć szczepionki, która mogłaby skutecznie chronić przed przeziębieniem.

ZOBACZ:

GRYPA natomiast to schorzenie znacznie poważniejsze niż przeziębienie. Wywoływana jest przez wirusy, które dzieli się na typy A, B i C, z czego najgroźniejsze są wirusy typu A.

Grypa, w przeciwieństwie do przeziębienia, może rozwijać się w nieoczekiwany sposób, prowadząc do groźnych powikłań, w tym nawet śmierci.

Choroba jest bardzo zaraźliwa, a jej objawy dosyć niecharakterystyczne. Chorzy na grypę skarżą się najczęściej na gorączkę, bóle mięśni i stawów, złe samopoczucie, brak apetytu, ból głowy, gardła, katar i osłabienie. Grypę można często podejrzewać, ale na podstawie samych objawów trudno potwierdzić. Ostateczna diagnoza stawiana jest na podstawie badań laboratoryjnych.

Grypa wymaga niestety kilkudniowego leżenia w łóżku i solidnego odpoczynku.

W przeciwieństwie do przeziębienia grypie można zapobiegać za pomocą szczepień.

Zobacz także

Jak odróżnić objawy grypy od objawów przeziębienia?

tabelka
fot.
O tym warto pamiętać! Grypę wywołują inne, znacznie groźniejsze wirusy niż przeziębienie. Jest to choroba o cięższym przebiegu i w przeciwieństwie do przeziębienia może skutkować powikłaniami. Na grypę można się zaszczepić, na przeziębienie nie.

Zobacz także

Źródło: grypa.mp.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk