Obserwuj w Google News

Grypa może uszkadzać naczynia i prowadzić do zawału

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
11.10.2019 12:50
Zareaguj Reakcja

Zawał serca po grypie? To możliwe. Jednym z groźniejszych powikłań grypy są choroby serca. Infekcja wirusowa może powodować stan zapalny w żyłach i prowadzić do powstawania zakrzepów w naczyniach. Stąd tylko jeden krok do zawału. Dowiedz się, co trzeba robić, by uniknąć choroby serca po grypie.

Badanie serca
fot. Shutterstock

Grypa, częsta i pozornie niegroźna choroba może prowadzić do poważnych powikłań. Niezwykle groźne są powikłania sercowe po grypie. 

Wirus grypy może doprowadzić do ostrych zapaleń wieńcowych, przewlekłej niewydolności serca czy wirusowych zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia, a każde z tych powikłań może zakończyć się śmiercią.

Szacuje, że około 1/4 zawałów serca poprzedzona jest ostrą infekcją układu oddechowego, a jest to tylko jedno z możliwych powikłań kardiologicznych grypy.

Jak na serce wpływa grypa?

Naukowcy z Aston Medical School w Birmingham i Cambridge University przeprowadzili badanie nad głównymi przyczynami zawału serca czy udaru. Po przeanalizowaniu wielu czynników doszli do wniosku, że otyłość jest mniej szkodliwa dla układu krążenia niż popularne infekcje, właśnie takie jak grypa.

Dlaczego grypa jest tak groźna dla serca? Infekcje wirusowe, w tym infekcja wirusem grypy, prowadzą do powstawania stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych, co w konsekwencji przyczynia się do powstawania w naczyniach zakrzepów.

Najnowsze badania potwierdzają związek pomiędzy ostrym zawałem mięśnia sercowego a grypą. Określono nawet 6-krotny wzrost ryzyka zawału mięśnia serca u pacjentów z grypą potwierdzoną badaniem laboratoryjnym. Największe ryzyko zawału obserwowano w ciągu pierwszego tygodnia od zdiagnozowania grypy. Ryzyko zawału jest największe u osób starszych oraz u osób zakażonych wirusem grypy typu B. 

Jak rozpoznać powikłania sercowe po grypie?

Profesor Andrzej Ciszewski, ekspert z Instytutu Kardiologii w Warszawie, ocenia, że przypadki pogrypowego zapalenia mięśnia sercowego są prawdopodobnie znacznie częstsze niż się je rozpoznaje.

Problem z tym, że objawy bywają niecharakterystyczne i zwykle są kojarzone z osłabieniem po infekcji, ze zmęczeniu, przepracowaniem.

Na co zatem zwrócić uwagę? Niepokoić powinna wysoka temperatura (powyżej 38 stopni), utrzymująca się po infekcji grypowej, której towarzyszy osłabienie, przyspieszona czy nierówna praca serca, a chory czuje, że dochodzi do siebie znacznie dłużej, niż po wcześniejszych infekcjach, to znak, że trzeba skontaktować się z lekarzem i wykluczyć pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego.

Co zrobić, by powikłań sercowych po grypie?

Badania naukowe potwierdzają, że osoby szczepione przeciw grypie mają mniejsze ryzyko rozwoju powikłań sercowych. Według badań szczepienia przeciw grypie u osób z chorobą wieńcową zmniejszają nawet o 30 proc. ryzyko wystąpienia poważnych incydentów sercowonaczyniowych.

Dlatego kardiolodzy zachęcają pacjentów z przewlekłymi chorobami serca i układu krążenia, dotyczy to szczególnie osób starszych, by wykonywali coroczne szczepienia przeciw grypie. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: opzg.pl (Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy)