Obserwuj w Google News

Alkohol na przeziębienie: pomaga czy szkodzi? Obalamy MITY

2 min. czytania
Aktualizacja 24.11.2021
24.11.2021 15:51
Zareaguj Reakcja

Gdy rozkłada przeziębienie, sięgasz po domową nalewkę, grzane wino lub piwo z goździkami i imbirem? Choć alkohol szybko i mocno rozgrzewa, to wcale nie wspomaga leczenia przeziębienia. Wręcz przeciwnie. Spożywanie alkoholu w czasie choroby może nieźle zaszkodzić. Alkohol na przeziębienie — obalamy ten MIT.

Alkohol na przeziębienie
fot. Shutterstock

Alkohol rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa temperaturę ciała. Szybko rozgrzewa i może chwilowo łagodzić nieprzyjemne objawy. Z tego powodu jest często stosowany jako ''domowy lek'' na przeziębienie

Jednak leczenie przeziębienia alkoholem lub wspomaganie się alkoholem podczas stosowania środków farmakologicznym może być groźne. Wyjaśniamy dlaczego.

Alkohol na przeziębienie: więcej szkody niż pożytku

Herbata ''z prądem'' i grzańce z wina lub piwa to popularne, domowe metody leczenia przeziębienia. To prawda, że alkohol poprawia krążenie krwi w błonach śluzowych, gdyż rozszerza naczynia krwionośne, co ułatwia walkę organizmu z zarazkami. Ni powinien być jednak stosowany jako lek na przeziębienie. Alkohol jest silnie moczopędny i powoduje zbyt duże wydalanie płynów z organizmu. Tymczasem w walce z przeziębieniem ważne jest dobre nawodnienie.

PRZECZYTAJ:  Antybiotyk i alkohol: czy to groźne połączenie?

Alkohol, choć rozgrzewa, nie działa na wirusy powodujące infekcję i nie ma wpływu na przebieg choroby. Może natomiast wchodzić w groźne interakcje z lekami na przeziębienie. 

Alkoholu nie wolno łączyć z paracetamolem, bo taka mieszanka nasila skutki uboczne leku i może uszkadzać wątrobę. Napojów alkoholowym nie wolno też łączyć ze środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, bo obciąża to mocno nerki, wątrobę i żołądek. Zwiększa też ryzyko występowania efektów ubocznych, może wywoływać nudności, ból brzucha.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl; doz.pl; ktomalek.pl