Obserwuj w Google News

15 objawów świadczących o źle dobranej antykoncepcji. Nie lekceważ ich

2 min. czytania
20.10.2022 13:12
Zareaguj Reakcja

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa na całą gospodarkę hormonalną i może powodować pewne skutki uboczne, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Jeśli jednak nieprzyjemne dolegliwości utrzymują się dłużej, może to oznaczać, że tabletki są źle dobrane. Jakie objawy na to wskazują?

Źle dobrana antykoncepcja: 15 objawów
fot. Shutterstock

Tabletki antykoncepcyjne to najczęściej stosowana forma zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Kobiety chętnie decydują się na pigułki ze względu na wysoką skuteczność (99,7 proc.), niską cenę i dostępność. Pacjentki mają do wyboru dwie formy – tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, które różnią się stężeniem hormonów. Jeszcze kilkanaście lat temu przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych zwykle wiązało się ze skutkami ubocznymi, do których po prostu się przyzwyczajałyśmy. Dzisiaj tabletki antykoncepcyjne stosuje się nie tylko po to, by zapobiec ciąży, ale też w leczeniu niektórych schorzeń (np. trądziku czy zaburzeń hormonalnych). Mimo że tabletki nowej generacji są dla organizmu dużo korzystniejsze, zdarza się, że znalezienie tych najlepszych może trochę potrwać.

By uniknąć metody prób i błędów, bardzo ważny jest rzetelny wywiad lekarski (nie powinnyśmy niczego zatajać przed lekarzem), a także stosowanie antykoncepcji według wskazówek specjalisty. Jeśli nie mówimy lekarzowi o chorobach przewlekłych, a przy tym przyjmujemy tabletki niedokładnie, pomijamy dawki, czy często pijemy alkohol to nic dziwnego, że lek nie działa prawidłowo i obserwujemy skutki uboczne. Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. To na przykład palenie papierosów, nadciśnienie, otyłość. O tym wszystkim należy powiedzieć lekarzowi, który zdecyduje, czy przyjmowanie tabletek jest dla nas korzystne i bezpieczne. Jeżeli czujemy, że tabletki antykoncepcyjne nam nie służą, nie obawiajmy się zmiany. O tym, że tabletki są źle dobrane, świadczy kilka ważnych objawów, które trudno przegapić. Co powinno nas zaniepokoić?

Kiedy należy zmienić tabletki antykoncepcyjne? 15 sygnałów

Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania tabletek, którego kobiety obawiają się najbardziej, jest nagły wzrost wagi. Faktycznie – źle dobrana antykoncepcja powoduje tycie – wtedy należy ją zmienić. Pamiętajmy, że nie jest to standardowy, normalny objaw stosowania pigułek. Nieprawidłowo dobrane tabletki antykoncepcyjne mogą powodować też inne nieprzyjemne objawy, takie jak:

 • wzmożony apetyt, tycie
 • ból piersi
 • spadek libido
 • zaburzenia snu
 • kołatanie serca
 • wahania nastroju (a nawet stany depresyjne)
 • drażliwość, agresja
 • bóle brzucha, nudności, wymioty
 • krwawienia
 • zatrzymanie wody w organizmie
 • bóle głowy, migrena
 • problemy z oddychaniem, duszności
 • upławy, grzybica pochwy
 • trądzik, łojotok lub inne problemy skórne
 • zmęczenie, senność

Objawy źle dobranej antykoncepcji mogą się różnić, jednak o każdej uciążliwej dolegliwości należy mówić lekarzowi na bieżąco i nie czekać na to aż złe samopoczucie minie samo. Tabletki antykoncepcyjne nigdy nie powinny powodować, że nie możemy normalnie spać, tyjemy czy zmagamy się z nieustannym, silnym bólem głowy. Występowanie powyższych objawów nie jest wskazaniem do całkowitego przerwania terapii hormonalnej, a jedynie do zmiany leków. Na rynku mamy tyle różnorodnych preparatów, że każda kobieta bez problemu znajdzie tabletki, które nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: receptomat.pl, zwrotnikraka.pl