Obserwuj w Google News

Wazektomia: czy to skuteczna metoda antykoncepcja dla mężczyzn? Odpowiada urolog

2 min. czytania
Aktualizacja 08.12.2022
18.10.2019 14:29
Zareaguj Reakcja

Wazektomia to metoda antykoncepcji wybierana przez mężczyzn, którzy już nie chcą albo nie powinni mieć dzieci. Mężczyzna po wazektomii może odbywać stosunki seksualne tak, jak dotychczas, ale jego sperma nie zawiera już plemników. Podjęcie decyzji o poddaniu się wazektomii należy gruntownie przemyśleć. Co należy wiedzieć o zabiegu? Odpowiada lek. Anna Bonder-Nowicka Specjalista urolog FEBU Centrum Medyczne MediSpace, ekspert portalu ZnanyLekarz.pl. 

Nowa antykoncepcja dla mężczyzn.
fot. Shutterstock

Antykoncepcja dla mężczyzn: wszystko, co powinieneś wiedzieć o wazektomii 

Na czym polega wazektomia?

Wazektomia polega na przecięciu nasieniowodów, tak żeby w wydalanym nasieniu nie znalazły się – pochodzące z jądra – plemniki.

W jaki sposób odbywa się zabieg?

Zabieg odbywa się warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Poprzez nakłucie na skórze moszny wydobywa się nasieniowód i przecina się go, tak żeby końce nie mogły się ponownie zrosnąć. Nakłute miejsce zabezpiecza się plastrem lub pojedynczym rozpuszczalnym szwem.

Czy mężczyźni chętnie podejmują się wazektomii?

Coraz chętniej, wraz ze wzrostem świadomości i korzyści z wykonania zabiegu. Na świecie jest to najczęściej wykonywana procedura urologiczna.

Co powinien wiedzieć pacjent przed zabiegiem?

Na czym polega zabieg, jak postępować w okresie bezpośrednio po zabiegu (chociaż jeden dzień odpocząć i powstrzymać się od wszelkiej aktywności seksualnej przez min. 7 dni), o tym, że bezpośrednio po zabiegu nadal będzie przez pewien czas płodny. Pacjent powinien wiedzieć, że zabieg pozwala uzyskać trwałą antykoncepcję, a także o tym, że jest odwracalny nawet w 80% przypadków. Koniecznie należy poinformować lekarza o stale stosowanych lekach, przebytych operacjach, alergiach i powikłaniach po użyciu leków do znieczulenia miejscowego.

Jakie mogą być powikłania po wazektomii?

Dosyć często bezpośrednio po zabiegu dochodzi do obrzęku moszny. Zbyt wczesne podjęcia współżycia może skutkować wytworzeniem się krwiaka moszny. W odległej perspektywie czasowej może dojść do wytworzenia torbieli na jednym z końców przeciętego nasieniowodu lub przewlekłych dolegliwości bólowych (na szczęście bardzo rzadko i o niewielkim nasileniu). Wyjątkowo rzadko, bo poniżej 1%, może dojść do ponownego zrośnięcia się nasieniowodów. Zakażenie rany zdarza się sporadycznie, poniżej 3%.

Jaka jest skuteczność wazektomii?

Przy obecnie stosowanych metodach udaje się uzyskać skuteczność 99%.

Czy wazektomia jest zabiegiem w pełni bezpiecznym?

Wazektomia jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, nie ma długofalowego wpływu na funkcjonowanie organizmu mężczyzny. Libido, popęd seksualny, jakość współżycia, odczuwanie orgazmu i wytrysku, wygląd moszny, objętość, wygląd i zapach spermy są takie same jak przed zabiegiem.

Jakie powikłania mogą wystąpić po wazektomii?

Powikłania wczesne: siniak na mosznie, obrzęk, obecność krwi w nasieniu lub stan zapalny miejsca podanego zabiegowi.Powikłania późne: odtworzenie ciągłości nasieniowodu (przypadki, kiedy w spermie pacjenta po wazektomii pojawiają się plemniki) lub tzw. ziarniak spermy.

Czy wazektomia ma wpływ na popęd seksualny?

Nie wpływa. A brak konieczności stosowania innych, barierowych form antykoncepcji znacznie zmniejsza związany ze współżyciem stres i niepokój.

Jaki to jest koszt?

Zależnie od ośrodka koszt to ok. 1600-2000 zł. W porównaniu z kosztami wieloletniego stosowania prezerwatyw lub antykoncepcji hormonalnej – niewielki.

Ważna informacja

Wazektomia w Polsce jest legalna. Zabiegu można dokonać w większości dużych miast, ale metoda ta nie jest refundowana - pacjent sam płaci za zabieg i wykonanie niezbędnych badań.