Obserwuj w Google News

Stosunek przerywany – czy to bezpieczna metoda antykoncepcji?

2 min. czytania
Aktualizacja 11.02.2021
11.02.2021 22:47
Zareaguj Reakcja

Stosunek przerywany to często stosowana metoda antykoncepcyjna. Jednak skuteczność tej formy jest bardzo niska w porównaniu do innych metod antykoncepcji. Długotrwałe pożycie seksualne kończące się stosunkiem przerywanym powoduje wiele skutków ubocznych. Dowiedz się, jakich!

Stosunek przerywany – czy to bezpieczna metoda antykoncepcji?
fot. Shutterstock

Stosunek przerywany to stosunek, w którego trakcie nie dochodzi do wytrysku w pochwie kobiety. Mężczyzna podczas orgazmu (przed szczytowaniem) wyciąga penisa z pochwy kobiety, żeby nasienie nie dostało się do wnętrza. Wymaga to ogromnego doświadczenia i refleksu.

Stosunek przerywany ma bardzo niską skuteczność zapobiegania przed niepożądaną ciążą, jednak taka forma cieszy się dużą popularnością, zarówno wśród osób starszych, jak i młodszych.

Stosunek przerywany: skuteczność

Stosunek przerywany ma bardzo niską skuteczność. Wskaźnik Pearla (metoda, która określa skuteczność wszystkich środków antykoncepcyjnych) wynosi 15-28. Oznacza to, że w ciągu roku zaszło 25-28 kobiet w ciążę, które jako metodę antykoncepcyjną wybrały stosunek przerywany. Dla porównania wskaźnik Pearla dla plastrów antykoncepcyjnych wynosi 0,76.

Stosunek przerywany: zalety

Zalet stosunku przerywanego jest bardzo mało. Jedną z zalet stosunku przerywanego jest to, że do zbliżenia może dojść podczas całego cyklu miesiączkowego (nawet w ciągu dni płodnych, chociaż jest to bardzo ryzykowne). Jeśli stosunek przerywany jest traktowany jako antykoncepcja, to kolejnym plusem jest to, że jest to metoda darmowa.

Stosunek przerywany: wady

Stosunek przerywany ma zdecydowanie więcej wad niż zalet. Przede wszystkim ma bardzo słabą skuteczność jako metoda antykoncepcji. Dodatkowo przerwanie stosunku obniża jakość pożycia seksualnego. Ponadto taka forma pożycia seksualnego powoduje wiele skutków ubocznych w życiu intymnym partnerów. Stosunek przerywany nie chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym zakażenie wirusem HIV oraz choroby weneryczne).

Stosunek przerywany: skutki uboczne

Długotrwałe stosowanie stosunku przerywanego jako metody antykoncepcyjnej może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków w życiu seksualnym, zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Stosunek przerywany zwiększa ryzyko rozwoju wielu schorzeń.

Skutki uboczne stosunków przerywanych:

  • Brak satysfakcji z kontaktów intymnych u kobiet (wynika to z faktu, że kobieta martwi się podczas stosunku, że partner nie zdąży wysunąć członka w odpowiednim czasie).
  • Bóle w okolicy miednicy mniejszej.
  • Problemy z osiągnięciem orgazmu u kobiety (u mężczyzny często dochodzi do przedwczesnego wytrysku).
  • Oziębłość seksualna u partnerów.
  • Rozwój nerwicy na tle seksualnym.
  • Silny niepokój i napięcie.
  • Depresja.
  • Zaburzenia hormonalne.
  • Przerost gruczołu krokowego.

Sprawdź swój cykl miesiączkowy, korzystając z naszego  kalkulatora dni płodnych!

Stosunek przerywany a karezza

Karezza to jest modyfikacja stosunku przerywanego, polegająca na jego wydłużeniu. Stosunek płciowy ma na celu, jak najdłużej utrzymanie partnerów w fazie bardzo silnego pobudzenia fizycznego jednak bez dopuszczenia do wytrysku nasienia. W trakcie długiego aktu seksualnego zarówno kobieta jak i mężczyzna czerpią satysfakcję z utrzymania stanu podniecenia, nie dopuszczając do orgazmu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.