Obserwuj w Google News

Naukowcy potwierdzili: tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn coraz bliżej

2 min. czytania
24.03.2022 13:30
Zareaguj Reakcja

Czeka nas rewolucja męskiej antykoncepcji? Badacze z San Diego opracowali niehormonalną pigułkę, której skuteczność została dowiedziona w badaniach na myszach. 

Powstanie tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn?
fot. Shuttestock

Naukowcy od lat prowadzą badania nad męską antykoncepcją. Jednak stworzenie tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn jest złożonym procesem. Płodność kobiety łatwiej kontrolować ze względu na to, że w jej organizmie uwalniane są jedynie dwie komórki jajowe. Mężczyzna dziennie produkuje miliony plemników i nawet znaczne zmniejszenie tej ilości nie spowodowałoby, że seks byłby bezpieczny. Poza jednorazowymi prezerwatywami i wazektomią większość środków antykoncepcyjnych przeznaczona jest dla kobiet. Możliwe, że niebawem nastąpi przełom w tej dziedzinie.

Badania potwierdzają: nowy preparat jest skuteczny i nie wywołuje skutków ubocznych

Podczas konferencji  American Chemical Society ACS Spring 2022 odbywającej się w San Diego poinformowano o odkryciu potencjalnego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn o nazwie YCT529. Badania na myszach dowiodły, że tabletka zapobiega zajściu samic w ciążę. Nie powoduje też skutków ubocznych. Autorzy badania przyznają, że naukowcy próbują od dziesięcioleci opracować skuteczny, a przy tym bezpieczny środek antykoncepcyjny. Niestety, jak dotąd działanie większości leków testowanych klinicznie polega na regulacji testosteronu. Może to prowadzić do wielu dolegliwości, takich jak przyrost masy ciała, depresja i podwyższony poziom "złego cholesterolu" –  lipoprotein o niskiej gęstości (LDL).

– Chcieliśmy opracować niehormonalny męski środek antykoncepcyjny, aby uniknąć tych skutków ubocznych – powiedział dr Noman, doktorant w laboratorium dr Gundy Georg na University of Minnesota.

By stworzyć skuteczny, a przy tym bezpieczny preparat, naukowcy skupili się na białku zwanym receptorem kwasu retinowego alfa (RAR-α). Białko to jest jednym z trzech receptorów jądrowych, które wiążą kwas retinowy, formę witaminy A. Kwas retinowy odgrywa ważną rolę we wzroście komórek, ich różnicowaniu (w tym tworzeniu plemników) i rozwoju embrionalnym. Wyłączenie działania genu RAR-α u samców myszy powoduje, że są one bezpłodne, bez widocznych skutków ubocznych.

Naukowcy dokładnie zbadali trzy receptory jądrowe związane z kwasem retinowym, identyfikując różnice w sposobach wiązania trzech receptorów ze wspólną cząsteczką. Na tej podstawie udało się zaprojektować i zsyntetyzować około 100 różnych związków. Dalsze badania pozwoliły ocenić ich zdolność do selektywnego hamowania RAR-α w komórkach. W ten sposób odkryto związek o nazwie YCT529, który hamował RAR-α 500 razy mocniej niż pozostałe receptory. U myszy, które otrzymywały preparat przez 4 tygodnie, zaobserwowano znaczne zmniejszenie liczby plemników. Preparat był w 99 procentach skuteczny w zapobieganiu ciąży. W 4 do 6 tygodni po odstawieniu YCT529 samce myszy mogły ponownie spłodzić młode.

Testy kliniczne z udziałem ludzi rozpoczną się pod koniec 2022 roku.

Źródło: PAP