Obserwuj w Google News

Metoda in vitro: czym jest? Poszczególne etapy sztucznego zapłodnienia

3 min. czytania
Aktualizacja 22.11.2023
22.11.2023 15:04
Zareaguj Reakcja

Metoda in vitro to często jedyna szansa dla par, które marzą o posiadaniu potomstwa. Czym dokładnie jest zapłodnienie in vitro i na czym polega ta procedura? Jakie są poszczególne etapy sztucznego zapłodnienia? Przedstawiamy najważniejsze informacje o in vitro.

Metoda in vitro
fot. East News

Metoda in vitro może być skutecznym rozwiązaniem dla par, które zmagają się z problemem niepłodności. To  zapłodnienie pozaustrojowe, czyli połączenie plemnika oraz komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych poza układem rozrodczym kobiety. Pierwsze dziecko poczęte w wyniku tej metody – dziewczynka Louise Joy Brown przyszła na świat 25 lipca 1978 r. w Manchesterze. Dziś takie rozwiązanie oferuje coraz więcej klinik na świecie – w tym również w Polsce.

Na zabieg zapłodnienia pozaustrojowego zdecydowało się wiele znanych osób, w tym Celine Dion czy Julia Roberts. W Polsce zwolenniczką tej metody jest m.in. Małgorzata Rozenek. Gwiazda otwarcie mówi o tym, że to właśnie dzięki in vitro została mamą trzech synów. Sama założyła również fundację wspierającą pary dotknięte niepłodnością.

Metoda in vitro: czym jest, na czym polega?

W przypadku metody in vitro do zapłodnienia dochodzi poza organizmem kobiety w wyniku połączenia się gamety męskiej oraz żeńskiej w warunkach laboratoryjnych. Ta technika rozrodu wspomaganego medycznie często jest ostatecznym rozwiązaniem dla tych par, które od bardzo dawna bezskutecznie starają się o dziecko, a inne sposoby leczenia nie przyniosły efektu.

Wskazania do zastosowania tej metody są różne. Może być to niepłodność idiopatyczna, czyli taka, gdy trudno jest określić konkretną przyczynę problemów z zajściem w ciążę. To rozwiązanie często proponuje się również w przypadku niskiej jakości nasienia czy nieprawidłowej pracy jajników. Ponadto innymi wskazaniami są także niedrożność jajowodów czy endometrioza.

Przed poddaniem się zabiegowi in vitro bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie organizmu. Aby zwiększyć szanse na ciążę, pary powinny prowadzić zdrowy styl życia. Ważny jest nie tylko odpowiedni sposób odżywiania się, ale też m.in. aktywność fizyczna. Najlepiej zrezygnować także z wszelkich używek. Ponadto warto również zadbać o swoje zdrowie psychiczne. W tym czasie partnerzy powinni być dla siebie oparciem. Pomocne mogą być również wizyty u psychologa.

Metoda in vitro: przebieg, etapy

Cała procedura in vitro składa się z kilku kroków. Najpierw odbywa się kwalifikacja pacjentów na podstawie ich dokumentacji medycznej związanej z leczeniem niepłodności. Poza tym partnerzy muszą być poddani dodatkowej diagnostyce. W przypadku kobiet są to m.in.: USG, cytologia, morfologia czy badania hormonalne. U mężczyzn konieczne jest z kolei badanie nasienia. Po pomyślnym przejściu kwalifikacji następują kolejne etapy, a mianowicie:

  • Etap 1: stymulacja owulacji – polega on na przyjmowaniu środków hormonalnych, aby uzyskać większą liczbę komórek jajowych, czyli tzw. oocytów. Na tym etapie pacjentka musi odbyć przynajmniej kilka wizyt u lekarza i poddać się badaniu USG. Kiedy pęcherzyki uzyskają prawidłową wielkość, specjalista wyznacza termin pobrania komórek jajowych.
  • Etap 2: pobranie komórek jajowych i nasienia – w wyznaczonym dniu kobieta zgłasza się do kliniki. Podczas punkcji dochodzi do pobrania komórek jajowych. Zabieg jest przeprowadzany w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym i trwa kilkanaście minut. Tego samego dnia partner oddaje nasienie.
  • Etap 3: zapłodnienie in vitro – na tym etapie dochodzi do połączenia komórki jajowej z nasieniem w laboratorium. W Polsce dozwolone jest jednorazowe sztuczne zapłodnienie sześciu najlepszych komórek jajowych.
  • Etap 4: transfer zarodków – w drugim, trzecim albo piątym dniu od momentu zapłodnienia dokonywany jest transfer zarodków do jamy macicy z wykorzystaniem specjalistycznego katetera. Decyzja, czy będzie to jeden, czy dwa embriony, zależy od lekarza. Zabieg trwa od 10 do 15 minut pod kontrolą USG. Po transferze pacjentka powinna stosować się do zaleceń lekarskich.
  • Etap 5: potwierdzenie ciąży – po upływie jedenastu dni pacjentka może wykonać badanie z krwi hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa (beta-HCG). Jeżeli wynik będzie pozytywny, powinna udać się na badanie USG, które potwierdzi ciążę. W przypadku negatywnego wyniku para może omówić z lekarzem dalsze możliwości leczenia.

Źródło: Radio ZET/poradnikzdrowie.pl/medonet.pl

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.