Obserwuj w Google News

Czy można zajść w ciążę, biorąc pigułki antykoncepcyjne? WYJAŚNIAMY

3 min. czytania
Aktualizacja 08.12.2022
28.12.2021 15:12
Zareaguj Reakcja

Czy można zajść w ciążę, zażywając pigułki antykoncepcyjne? Tak, ponieważ żadna metoda antykoncepcji nie zapewnia 100 proc. ochrony przed zapłodnieniem. Jednak stosowanie pigułek ściśle według schematu znacznie zmniejsza ryzyko ciąży. Wyjaśniamy, jak postępować, by zachować maksymalną ochronę.

Tabletki antykoncepcyjne
fot. Shutterstock

Pigułki antykoncepcyjne to popularna i skuteczna metoda antykoncepcji. Jednak niektóre czynniki, takie jak nieprzestrzeganie schematu przyjmowania tabletek, wymioty, interakcje lekowe, mogą obniżać skuteczność pigułek lub powodować, że ta forma antykoncepcji wcale nie zadziała. Wtedy ryzyko zapłodnienia wzrasta i może dojść do niechcianej ciąży.

Złożona pigułka zawiera hormony, które zapobiegają owulacji. Inny rodzaj pigułki, znany jako minipigułka, powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego i rozrzedzenie błony śluzowej macicy, co zmniejsza prawdopodobieństwo, że plemniki dotrą do komórki jajowej.

Warto wiedzieć, że tabletki antykoncepcyjne nie zapewniają 100 proc. zabezpieczenia przed ciążą, a jedynie zmniejszają ryzyko zapłodnienia. Skuteczność pigułek, według skali Pearla wynosi od 0,2 do 0,5. Klasyfikacja ta przyjmuje, że metody antykoncepcji, którym została przypisana wartość do 2, są niezawodne. Oznacza to, że przy regularnym współżyciu przy zastosowaniu wybranego środka antykoncepcyjnego (według schematu), w nieplanowaną ciążę zaszło mniej niż 2 na 100 kobiet.

Co zwiększa ryzyko ciąży? Jakie czynniki obniżają skuteczność antykoncepcji? Oto 5 "niebezpiecznych" sytuacji, które zwiększają ryzyko zapłodnienia u kobiet zażywających pigułki antykoncepcyjne. 

1. Pominięcie dnia

Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Pominięcie tabletki jednego dnia (i niezastosowanie się do schematu) może spowodować, że obniży się skuteczność antykoncepcji. 

Regularne "zapominanie" o tabletkach powoduje, że skuteczność antykoncepcji nie jest zachowana, a odbywanie stosunków bez dodatkowego zabezpieczenia może prowadzić do zapłodnienia.

Pominiętą tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, choć schemat postępowania zależy od tego, ile godzin minęło od momentu, gdy powinna być zastosowana tabletka.

  • Do 3-4 godzin: przyjmij pominiętą tabletkę. Tak krótki okres nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji, jesteś nadal zabezpieczona.
  • Do 12 godzin: połknij tabletkę jak najszybciej. Opóźnienie do 12 godzin jest dopuszczalne, ale nie powinno się powtarzać, w przyszłości zwróć uwagę na punktualność w zażywaniu tabletek. Jesteś cały czas zabezpieczona.
  • Powyżej 12 godzin: zażyj natychmiast ostatnią z pominiętych tabletek. Przez najbliższe 7 dni stosuj dodatkowe zabezpieczenia. Policz, ile tabletek zostało do końca opakowania.

Jeśli do końca opakowania zostało mniej niż 7 tabletek, to po zakończeniu bieżącego opakowania rozpocznij zaraz następne, bez stosowania 7-dniowej przerwy, a przez najbliższe 7 dni stosuj dodatkowe zabezpieczenia. Jeśli do końca opakowania zostało więcej niż 7 tabletek, to po zakończeniu opakowania zrób zwykłą 7-dniową przerwę przed rozpoczęciem następnego opakowania i przez najbliższe 7 dni stosuj dodatkowe zabezpieczenia.

2. Wymioty

Zatrucie lub choroba mogą wywołać wymioty, a wtedy istnieje ryzyko, że przyjęta wcześniej pigułka zostanie zwrócona w całości i substancja czynna nie zdąży się wchłonąć.

W takim przypadku należy odczekać, aż wymioty ustąpią i przyjąć nową tabletkę z zapasowego opakowania. Przerwa nie powinna jednak wynosić więcej niż 12 godzin. Jeśli w tym czasie nie udało się zażyć dodatkowej tabletki, należy przyjąć kolejną według schematu o wyznaczonej porze.

Tak samo należy postąpić, gdy wystąpi silna biegunka. 

3. Przyjmowanie tabletek o różnych porach

Przyjmowanie tabletek codziennie o tej samej porze pozwala utrzymać odpowiednie stężenie hormonów w organizmie. Tabletki nie trzeba przyjmować co do minuty, ale należy utrzymać mniej więcej taki sam przedział czasowy (różnica maksymalnie 2-3 godzin) i się go trzymać. Wiele osób ustawia sobie alarm w telefonie, by nie zapomnieć o przyjęciu pigułki.

Zażywanie tabletek o różnych porach może prowadzić do spadków stężenia hormonów i osłabienia działania antykoncepcji. 

4. Przerwa między opakowaniami

Po skończeniu jednego opakowania tabletek jednoskładnikowych należy od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego. Zdarza się jednak, że kobieta nie zdąży zrealizować recepty lub nie zgłosi się po nią do lekarza odpowiednio wcześnie. Jeśli przerwa między opakowaniami wydłuża się, antykoncepcja przestaje działać.

W przypadku tabletek dwuskładnikowych, które przyjmuje się przez 21 dni (tyle jest tabletek w opakowaniu), a następnie stosuje 7-dniową przerwę na krwawienie, tabletki z kolejnego opakowania należy przyjąć od razu po zakończeniu 7-dniowej przerwy.

Jeśli zostanie pominięta jedna tabletka, należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy. Każdy kolejny dzień bez tabletki zwiększa ryzyko niechcianej ciąży.

Szacuje się, że poziom hormonów potrzebnych do zablokowania owulacji utrzymuje się na "skutecznym" poziomie przez 7 dni przerwy, ale po tym czasie zaczyna spadać. Jeśli nie rozpoczniesz nowego opakowania po przerwie, to może dojść do owulacji. 

5. Interakcje między lekami

Niektóre leki mogą zmniejszać skuteczność pigułki. Działają tak niektóre antybiotyki, takie jak ryfampicyna i leki przeciwgrzybicze, takie jak gryzeofulwina.

Inne leki i suplementy, które mogą wpływać na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych:

  • leki na padaczkę, takie jak fenobarbital, fenytoina i karbamazepina
  • leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu HIV
  • ziele dziurawca

O interakcjach lekowych i możliwym wpływie leków na antykoncepcję hormonalną należy rozmawiać z lekarzem. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com;