Oceń
Wiele kobiet, zwłaszcza nastolatek, zadaje pytania na forach i grupach społecznościowych: czy stosowanie tamponów w nocy jest bezpieczne? Odpowiedź brzmi: tak, ale należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim:
- Należy wybrać tampon o odpowiedniej chłonności, dostosowany do krwawienia.
- Tampon należy zawsze aplikować po uprzednim dokładnym umyciu rąk (minimalizujemy dzięki temu ryzyko infekcji bakteryjnej).
- Tuż przed snem należy użyć nowego tamponu i nie nosić go dłużej niż przez 8 godzin (tampony najlepiej zmieniać co 4 godziny). Jeśli wiesz, że będziesz spać dłużej niż 8 godzin, lepiej użyj podpaski lub kubeczka menstruacyjnego.
Dlaczego ten ostatni punkt ma takie znaczenie? Chodzi o zmniejszenie ryzyka wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (ang. toxic shock syndrome, TSS). Pod tą nazwą kryje rzadki, ale zagrażający życiu stan, będący konsekwencją infekcji bakteryjnej wywołanej przez gronkowce, paciorkowce lub Clostridium sordelli. Jego objawami mogą być:
- zawroty głowy,
- bóle mięśni,
- ostry ból brzucha,
- omdlenia.
Obecność tamponu w pochwie daje bakteriom, zarówno tym dobrym, jak i tym złym, możliwość wzrostu. Dlatego należy tampon zmieniać maksymalnie do 8 godzin, a najlepiej częściej.
Jeśli zaś chodzi o chłonność tamponu, ona również ma ogromne znaczenie. Używanie bardziej chłonnego tamponu niż jest to potrzebne, zwiększa ryzyko pojawienia się zespołu wstrząsu toksycznego. Tampon o większej chłonności niż krwawienie wysusza śluz pochwowy, pozostawiając miejsce na przedostanie się większej liczby bakterii do organizmu.
Co istotne, zespół wstrząsu toksycznego nie jest związany jedynie z używaniem tamponów, ale może się rozwinąć, gdy bakterie dostaną się do organizmu na przykład przez skaleczenie, oparzenie lub podczas infekcji wirusowych, takich jak przeziębienie i grypa. Na szczęście jest to naprawdę rzadkie zjawisko.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Pozostawienie tamponu w pochwie na dłużej niż 8 godzin, może mieć wpływ na nieprzyjemny zapach z pochwy, będący konsekwencją infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.
Oceń artykuł