Wypadanie macicy nie tylko u kobiet w ciąży. Jak leczyć tę przypadłość?
Wypadanie macicy to problem, który dotyczy wielu kobiet. Ta dolegliwość może być spowodowana wieloma czynnikami, między innymi urodzeniem ciężkiego dziecka lub osłabieniem mięśni dna miednicy. Jak objawia się wypadanie miednicy? Jak rozpoznać tę dolegliwość? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Wypadanie macicy to potoczna nazwa zaburzeń statyki narządów rodnych. Przez niektórych nazywane także problemem obniżania się narządów rodnych. Schorzenie polega na wpukleniu się jednego lub też kilku narządów miednicy do pochwy, lub ich wypadnięciu. Wpływ na to ma osłabienie mięśni, ścięgna i więzadła, które odpowiedzialne są za utrzymywanie narządów miednicy.
Wypadania macicy – objawy
Objawy, które świadczą o wypadaniu macicy to między innymi:
- Nietrzymanie gazów,
- Uczucie niekompletnego wypróżnienia się,
- Problemy z wypróżnieniem się,
- Nietrzymanie stolca,
- Uczucie pełności w kroczu,
- Bolesne stosunki płciowe,
- Ból brzucha i okolicy krzyżowej
- Nietrzymanie moczu,
- Częste parcia na mocz,
- Uczucie niekompletnego wypróżnienia,
- Częste wizyty w toalecie,
- Nieprawidłowy strumień moczu,
- Zapalenie hemoroidów,
- Często powracające infekcje dróg moczowych.
Wypadanie macicy – przyczyny
Na wypadanie macicy najbardziej narażone są:
- Kobiety w okresie menopauzy
Zazwyczaj spowodowane jest to niedoborem hormonów, który zmniejsza elastyczność i jędrność tkanek, czyli osłabia struktury macicy.
- Kobiet, które urodziły dziecko
Zarówno ciąża jak i poród osłabia pochwę oraz jej podparcia. Do wypadania macicy przyczynić się szczególnie może duża waga urodzenia dziecka, ponad cztery kilogramy. Obniżenie narządów rodnych to problem, który statycznie dotyka co drugą kobietę po porodzie.
- Kobiety otyłe
Nadwaga i otyłość to kolejne przyczyny osłabienia aparatu, który podtrzymuje wszystkie narządy macicy. Wpływ na to ma ciągły ucisk na kobiece sfery ciała.
- Kobiety, które ciężko pracują fizycznie
Na obniżenie narządów płciowych narażone są kobiety, które wykonują ciężkie prace fizyczne związane z częstym dźwiganiem. Powoduje to zwiększony nacisk na narządy miednicy. Gdy kobieta przez wiele lat tak pracuje, znacznie osłabia swój aparat podtrzymujący narządy miednicy.
- Kobiety, które cierpią na schorzenia związane ze zwiększającym się ciśnieniem w jamie brzusznej
Tego typu choroby powodują duży nacisk na narządy rodne. W efekcie osłabia to struktury, które je podtrzymują. Do takich chorób należą między innymi: przewlekłe zaparcia i kaszel.
- Kobiety, u których w rodzinie wystąpił już problem z wypadaniem macicy
Obniżanie narządów rodnych u kobiet może być dziedziczone.
Wypadanie macicy – leczenie
Leczenie wypadania macicy uzależnione jest od ogólnego stanu pacjentki i zaawansowania choroby. Wyróżnia się więc kilka metod leczenia wypadania macicy.
- Ćwiczenia
Jest to nieinwazyjna metoda leczenia wypadania macicy. Kobieta regularnie powinna wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla. Można je wykonywać w każdym miejscu i o każdej porze. Nie zajmują one wielu czasu. Ćwiczyć można, siedząc przed biurkiem w pracy, czekając na autobus, czy stojąc w korku. Pamiętaj o tym, aby poprawnie wykonywać te ćwiczenia. Jeśli nie masz pewności, że dobrze je wykonujesz, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Pamiętaj, że ta metoda leczenia wymaga regularności. Efekty zauważalne są dopiero po codziennym wykonywaniu około 100 powtórzeń po trzech miesiącach aktywności.
- Hormony
Ta metoda leczenia wdrażana jest wtedy, kiedy za wypadanie macicy odpowiedzialny jest nieprawidłowy poziom estrogenu (szczególnie u kobiet w okresie menopauzy). W większości przypadków lekarz przepisze odpowiednie preparaty z zawartością tego hormonu. Mogą to być tabletki lub specjalne kremy i żele, które mają na celu ujędrnić ściany pochwy.
- Operacja
U niektórych kobiet leczenie obniżenia narządów rodnych wymaga przeprowadzenia specjalistycznej operacji. O tej metodzie decyduje lekarz, który uwzględnia dolegliwości związane z wypadaniem macicy i wyniki badań.
Jest kilka rodzajów zabiegu chirurgicznego (operacje unoszące, operacje podwieszenia szczytu pochwy do kości krzyżowej, zastosowanie polipropylenowej taśmy w formie odwróconej litery „u”) - wybór zależy od stanu pacjentki.