Obserwuj w Google News

Tyłozgięcie i tyłopochylenie macicy: wszystko, co musisz o tym wiedzieć

3 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
09.05.2018 16:23
Zareaguj Reakcja

Tyłopochylenie i tyłozgięcie macicy to zaburzenia położenia macicy, która powinna znajdować się przodozgięciu czy przodopochyleniu. Choć tego typu zaburzenia nie zagrażają zdrowiu i życiu kobiety, to dają o sobie znać przez bolesne stosunki, bolesne miesiączki. Dowiedz się, na czym polega tyłozgięcie macicy.

Tyłopochylenie macicy może ulec poprawie lub przeistoczyć się w tyłozgięcie
fot. Shutterstock

Tyłozgięcie macicy to często występujące zaburzenie położenia macicy. Nie jest to choroba, a wariant normy. Przyjmuje się, że naturalnie (a przynajmniej u większości kobiet) macica położona jest w przodozgięciu czy przodopochyleniu. Tyłozgięcie oznacza jednak, że trzon macicy skierowany jest ku tyłowi, zgięty w stronę kręgosłupa.

Macica ma kształt odwróconej gruszki o długości ok. 7 cm, zlokalizowana jest w obrębie miednicy mniejszej. Jest narządem fizjologicznie wygiętym. Przed nią leży pęcherz moczowy, a za nią odbytnica. Wyróżnia się trzy główne części macicy: szyjkę macicy, trzon macicy oraz dno macicy.

Typowym dla większości kobiet położeniem macicy jest przodozgięcie, czyli stan, w którym jej dno jest oparte do przodu, o pęcherz. Odwrotne położenie macicy, czyli tyłozgięcie, występuje wtedy, gdy dno macicy oparte jest do tyłu.

W tyłopochyleniu natomiast trzon macicy jest całkowicie pochylony ku tyłowi - oś trzonu i szyjki macicznej stanowią jedną linię, a część pochwowa zwrócona jest do przodu. W wielu przypadkach tyłopochylenie jest okresem przejściowym i może ulec poprawie lub przekształcić się w tyłozgięcie macicy. Tyłopochylenie lub tyłozgięcie macicy może, ale nie musi wpływać w jakikolwiek sposób na życie kobiety.

Tyłozgięcie macicy wykrywa zazwyczaj lekarz ginekolog podczas dwuręcznego badania ginekologicznego. Takie zaburzenie diagnozuje się także za pomocą badania USG, które umożliwia dokładne zobrazowanie narządu.

Tyłozgięcie macicy: przyczyny

Tyłozgięcie i tyłopochylenie macicy to zazwyczaj stany wrodzone. Szacuje się że macicę w tyłozgięciu może mieć nawet 25 proc. kobiet. To zaburzenie położenia macicy może być jednak powodowane innymi zjawiskami takimi jak: stany zapalne miednicy mniejszej, mięśniaki macicy, endometrioza, a także obecność zrostów miednicy mniejszej i nowotworów złośliwych.  Przejściowe tyłozgięcie lub tyłopochylenie macicy może występować czasami przy nadmiernym wypełnieniu pęcherza moczowego. 

Tyłozgięcie macicy, choć zdarza się to rzadko, może pojawić się lub zniknąć po ciąży - zazwyczaj po cięciu cesarskim.

Tyłozgięcie macicy: objawy

Bardzo wiele kobiet nie wie, że ma macicę w tyłozgięciu. Dowiadują się o tym na przykład podczas badania USG. Wszystko dlatego, że u przeważającej liczby kobiet macica w tyłozgięciu nie daje żadnych objawów. Jednak niektóre Panie odczuwają specyficzne dolegliwości, których źródłem może być tyłozgięcie macicy lub towarzyszące temu zaburzeniu stany.

Do najczęściej występujących objawów tyłozgięcia macicy:

  • bolesne miesiączki ze skrzepami;
  • obfite menstruacje;
  • bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa - mają związek z utrudnionym odpływem wydzieliny z dróg rodnych;
  • ból podczas współżycia (dyspareunia) związany głównie z głęboką penetracją.
Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą i nie podlega leczeniu. Jeśli z powodu tego zaburzenia kobieta odczuwa pewne dolegliwości (np. bolesne miesiączki) prowadzi się leczenie objawowe.

Tyłozgięcie macicy: ciąża i poród

Od dawna funkcjonuje przekonanie, że tyłozgięcie macicy utrudnia lub wręcz uniemożliwia zajście w ciążę i jej spokojne donoszenie. To mit. Kobiety z tyłozgięciem macicy zachodzą w ciążę i rodzą dzieci tak, jak Panie z macicą w przodozgięciu. Zapłodnienie u kobiet z tyłozgięciem może być utrudnione ze względu na położenie macicy. Wędrówka plemników przez drogi rodne kobiety może się wydłużać, co może, choć nie musi, zmniejszać szanse na zapłodnienie.

Ciąża u kobiet z tyłozgięciem macicy przebiega typowo i nie wymaga specjalnej obserwacji. Kobiety mogą jednak odczuwać w początkowym okresie ciąży bóle lędźwiowe związane z powiększaniem się macicy. Dolegliwości te jednak szybko mijają. Co ciekawe, macica ok. 12 tygodnia ciąży samoistnie się prostuje, co jest związane z jej powiększaniem się i ze wzrostem dziecka.

Tyłozgięcia macicy: współżycie

Niektóre kobiety z tyłozgięciem macicy nie czują żadnych ograniczeń podczas współżycia. Inne skarżą się na ból i dyskomfort, szczególnie podczas głębokiej penetracji. Zmienione położenie narządu pociąga za sobą inny przebieg naczyń, nerwów i więzadeł, dlatego drażnienie pewnych struktur podczas stosunku może wywoływać ból o różnym nasileniu.

Kobietom, które zmagają z podobnym problemem zaleca się wybieranie wygodnych pozycji, które nie wymagają głębokiej penetracji, na przykład pozycję ,,od tyłu''.

Zobacz także

Źródło: mamaginekolog.pl/tylozgiecie-macicy; wylecz.to/pl/choroby/ginekologia