Obserwuj w Google News

Nadżerka (ektopia) szyjki macicy: czy jest groźna? Metody leczenia nadżerki rzekomej

3 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
24.04.2018 17:04
Zareaguj Reakcja

Występująca bardzo często u kobiet nadżerka szyjki macicy, to w większości przypadków nadżerka rzekoma, czyli ektopia. Samą nadżerkę, czyli ubytek prawidłowej tkanki nabłonkowej stwierdza się stosunkowo rzadko. Najczęściej mianem ''nadżerki'' określa się właśnie ektopię, czyli zmianę rodzaju nabłonka części pochwowej szyjki macicy. Ektopia, czyli nadżerka rzekoma, jest niegroźna dla zdrowia i przeważnie nie daje żadnych objawów. Czym jest ektopia, nazywana potocznie nadżerką?

Ektopia szyjki macicy jest często nazywana nadżerką - to termin używany przez lekarzy i pacjentki
fot. Shutterstock

Nadżerka szyjki macicy to ubytek prawidłowej tkanki nabłonkowej w nabłonku pokrywającym część pochwową szyjki macicy wokół jej ujścia. Jest to stan niepokojący, choć występujący rzadko. Co ciekawe, nazwa ''nadżerka'' używana jest przez ginekologów i pacjentki nieco potocznie. W większości przypadków, gdy lekarz mówi o nadżerce szyjki macicy ma tak naprawdę na myśli EKTOPIĘ. Często nadżerką nazywa się inny czy zmieniony nabłonek, a nie ubytek w tkance. Można zatem założyć, że gdy lekarz z zupełnym spokojem opowiada o niegroźnej nadżerce, to za pewne ma na myśli właśnie ektopię.

Na szyjce macicy powinien znajdować się nabłonek wielowarstwowy płaski, jednak u wielu kobiet na szyjce znajduje się nabłonek gruczołowy, który powinien znajdować się dopiero w jej kanale. Ektopia, zwana potocznie nadżerką, jest więc wynikiem zmiany rodzaju nabłonka części pochwowej szyjki tuż przy zewnętrznym ujściu macicy. Jest to nabłonek silnie przekrwiony, czerwony i znacznie odróżnia się od bladoróżowego nabłonka płaskiego. Ektopia nie jest chorobą ani stanem zagrażającym zdrowiu.

Nadżerka rzekoma szyjki macicy, czyli ektopia jest znacznie częściej rozpoznawana, niż nadżerka prawdziwa (właściwa), która jest ubytkiem nabłonka pokrywającego ścianę macicy. O ile ektopia jest zazwyczaj zmianą całkowicie niegroźną, to nadżerka właściwa powstaje w wyniku przewlekłych stanów zapalnych. Nadżerka właściwa może pojawić się również w wyniku stanów przedrakowych, choć nie jest przyczyną raka.

Objawy nadżerki szyjki macicy

Sama nadżerka szyjki macicy (ektopia) może nie dawać żadnych objawów. Bardzo często o jej istnieniu kobiety dowiadują się podczas rutynowego badania ginekologicznego. Dosyć często o nadżerce kobiety dowiadują się na pierwszej wizycie u ginekologa. Ta wiadomość zawsze wywołuje strach i niepewność, chociaż sama nadżerka bywa zupełnie niegroźna.

O nadżerce (ektopii) mogą jednak świadczyć takie objawy, jak:

  • upławy pojawiające się przed miesiączką o nieprzyjemnym zapachu i białawym lub zielonkawym zabarwieniu;
  • plamienia pomiędzy miesiączkami;
  • bóle w dole brzucha;
  • ból i krwawienie podczas współżycia.

Rozpoznanie nadżerki szyjki macicy

Nadżerkę, czy ektopię szyjki macicy rozpoznaje się w badaniu ginekologicznym. Charakter zmiany należy następnie potwierdzić w badaniu cytologicznym. Inną metodą, która pomaga ocenić charakter zmiany na tarczy szyjki, jest kolposkopia, która polega na oglądaniu szyjki w powiększeniu pod specjalnym mikroskopem. Kolposkopia umożliwia także pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Leczenie nadżerki szyjki macicy

Leczenie nadżerki (ektopii) szyjki macicy nie jest wymagane, gdy badania cytologiczne są w normie i nie występują u kobiety żadne objawy. Jeśli nadżerka krwawi lub występuje stan zapalny, a także gdy wyniki badania cytologicznego są złe, to taką nadżerkę trzeba leczyć.

Samo leczenie uzależnione jest głównie od występujących objawów, a także od wieku kobiety i wywiadu położniczego oraz wielkości nadżerki. W leczeniu nadżerek szyjki macicy stosuje się na przykład krioterapię, czyli wymrażanie i koagulację chemiczna, czyli traktowanie zmiany preparatem powodującym martwicę tworzących ją komórek. Zabiegi są bezpieczne i nieinwazyjne. Nie pozwalają jednak na pobranie materiału do badania histopatologicznego.

Metodą bardziej inwazyjną jest usuwanie zmiany za pomocą lasera, noża elektrycznego (elektrokonizacja) lub zabiegu operacyjnego z użyciem skalpela. Zabiegi te, choć są bardziej inwazyjne i wymagają specjalnego przygotowania, pozwalają na pobranie wycinków do badania.

Zobacz także

Źródło: mamaginekolog.pl/nadzerka-szyjki-macicy; tourmedica.pl;